W galerii ma działać około 130 sklepów

Werner Otto urodził się w 13 sierpnia 1909 roku w rodzinie kupieckiej mieszkającej w Żelowie niedaleko Kostrzynia nad Odrą. Przygodę z biznesem zaczynał jako handlarz w Szczecinie. Po drugiej wojnie światowej przeniósł się do Hamburga. Tam założył swoją pierwszą firmę, zajmującą się produkcją obuwia. W 1949 roku rozpoczął sprzedaż wysyłkową butów innych marek. Jego firma stała się jednym z największych dystrybutorów obuwia na świecie. Werner Otto był jej prezesem do 1981 roku, kiedy przekazał kierownictwo swojemu synowi, Michaelowi.

W 1965 roku Otto założył firmę developerską ECE, dziś jedną z największych firm tej branży w Europie – pod jej zarządem znajduje się obecnie 137 centrów handlowych. ECE realizuje nie tylko obiekty handlowe, ale również duze biurowce, centra logistyczne i inne duże nieruchomości komercyjne. W roku 2000 kierownictwo firmy objął Alexander Otto najmłodszy syn Wernera.

W Polsce ECE zarządza wrocławską Galerią Dominikańską (otwarta w 2001 roku), Galerią Łódzką (otwartą w 2002 roku), Alfą Centrum w Gdańsku (przejętą w zarządzanie w 2006 roku), Galerią Krakowską (otwartą w 2006 roku) oraz Galerią Bałtycką w Gdańsku (otwartą w 2007 roku) i nowo otwartą w Szczecinie Galerią Kaskada. Polski oddział ECE – firma ECE Projektmanagement Polska – został założony w 1997 roku.

Majątek rodziny Otto jest wyceniany przez Forbsa na 16,6 mld dol.