CH Forum Gliwice: 140 najemców na koniec 2011 roku

 Bogusław Szwedowicz, zastępcy prezydenta Olsztyna potwierdza, że  zgłosił się inwestor, który jest zainteresowany budynkiem w centrum miasta, w którym obecnie działa areszt. Jest szansa, ze w jego miejsce powstanie centrum handlowe.

– Inwestor prosił o kontakt do przedstawiciela Służby Więziennej, która musi wyrazić zgodę na przeprowadzkę. Są oni skłonni to uczynić, o ile będą mieli zapewnione nowe lokum. Miasto także nie ma nic przeciwko innemu zagospodarowaniu tego obiektu, co więcej, jest szansa na nieodpłatne przekazanie gruntu, na którym obecnie stoi areszt. Myślę, ze decyzji w tej sprawie można spodziewać się w ciągu najbliższych kilku miesięcy – informuje Bartosz Kamiński z biura komunikacji społecznej UM Olsztyn.

Miasto jednak stawia warunki: inwestor musi na swój koszt wybudować nowe miejsce dla aresztantów. – Prawdopodobnie będzie to koszt około 100 mln zł – szacuje Bartosz Kamiński. Dodatkowo nie istnieje możliwość wyburzenia obecnego budynku, a jedynie jego przebudowa lub rozbudowa, gdyż obiekt w części jest zabytkowy. Areszt zlokalizowany jest przy al. Piłsudskiego, w ścisłym centrum Olsztyna.

Ratusz nie chce zdradzić, kto jest inwestorem, wiadomo jedynie, że jest to warszawski deweloper. Nie ma też konkretnych decyzji co do potencjalnego wykorzystania budynku aresztu. – Niewykluczone, ze powstanie tam galeria handlowa, może to również być jednak np. hotel – mówi Bartosz Kamiński.

Obecnie na terenie miasta działa jedna galeria handlowa – „Alfa”. W planach jest jednak wybudowanie kolejnego centrum handlowego wraz z nowym stadionem w ramach PPP, ale projekt jest na etapie wyłaniania inwestora. Coraz bliżej jest także rozpoczęcia budowy Galerii Warmińskiej.