Media Expert otworzy nowe sklepy na terenie kraju

Radni Sopotu przegłosowali uchwałę zezwalającą na podpisanie przez władze miasta umowy z Bałtycką Grupą Inwestycyjną S.A na realizację projektu polegającego na rewitalizacji dworca PKP i okolic.

Ma tam powstać dwupoziomowy plac miejski połączony z ul. Monte Casino, podziemny parking na 250 samochodów, nowy hotel, dworzec, galeria handlowa. Stary budynek dworca zostanie rozebrany, a nowy powstanie kilkadziesiąt metrów dalej. Na placu pojawi się fontanna, w miejscu istniejącego dziś dworca pojawią się pawilony handlowe i usługowe, zmienią się także ciągi komunikacyjne. Inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizują PKP, miasto i BGI. Inwestor ma rok czasu od momentu podpisania mowy na wykonanie prac projektowych. Budowa powinna zakończyć się wiosną 2014 roku.

Konkurs na inwestora, który wspólnie z miastem i PKP, zrealizuje budowę, rozstrzygnięto na początku października 2011 roku. Komisja jednogłośnie wybrała projekt Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej. Nie podpisano jednak wówczas umowy. Jednym z powodów były wątpliwości niektórych radnych co do projektu. Ponadto podpisanie umowy blokowała skarga wniesiona przez drugiego oferenta, firmę Global Retail and Residential Estate Services Sp. z o. o., którego projekt miasto odrzuciło ze względów formalnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w grudniu 2011 roku oddalił tę skargę.

Zgodnie z ustaleniami inwestor wybuduje hotel, obiekty handlowe i parkingi, układ drogowy z rondem i terenami zielonymi i nowy dworzec kolejowy. Drogi i tereny zielone pozostaną własnością miasta, dworzec trafi w ręce PKP, które wnoszą do inwestycji działki, a inwestor będzie właścicielem hotelu, obiektów handlowych i parkingów.