Galeria Echo Kielce

Właścicielem ponad 2-hektarowej, przeznaczonej na usługi działki w centrum miasta  jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Żorach. Firma  prowadzi rozmowy z dwoma kontrahentami, którzy chcą zainwestować w ten obszar. Miasto chce, aby na tym terenie powstało centrum handlowe.

Działka położona jest na wzgórzu, z którego rozchodzi się widok na Stare Miasto.  O zainteresowaniu tym terenem przez zewnętrznych inwestorów poinformował Waldemar Socha, prezydent Żor podczas ostatniej rady miasta – wyjaśnia Dorota Marzęda, rzecznik prasowy urzędu miasta. Spółka samorządowa PWiK zakupiła w 2011 roku od miasta teren przy ul. Centralnej za 10,5 mln zł netto. – W momencie, gdy działka zmieniła właściciela, wzrosło zainteresowanie ze strony zewnętrznych kontrahentów tym terenem – tłumaczy Dorota Marzęda.

Żory liczą 61 tys. mieszkańców – na zakupy jeżdżą oni do galerii w Katowicach i Rybniku, ponieważ w mieście nie ma rozbudowanego centrum handlowego – Dlatego prezydent cały czas monituje, co dzieje się wokół działki przy ul. Centralnej. – Żory mają duży potencjał. Klientami obiektu handlowego byliby nie tylko nasi mieszkańcy, ale również osoby z okolicznych miast: Wodzisławia Śląskiego czy Pszczyny. Informacje o pojawieniu się potencjalnych inwestorów daje nadzieję, że coś w tej kwestii się zmieni – ocenia Dorota Marzęda.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, obecny właściciel opisywanego gruntu, zajmuje się inwestowaniem w sieć przyłączy sanitarnych oraz sprzedażą wody i odprowadzaniem ścieków. W statucie ma jednak wpisany  także obrót nieruchomościami.