Klif Warszawa

Grupa Ikea nabyła teren o wielkości około 30 ha w należącej do Częstochowy dzielnicy Rząsawa. Inwestor podpisał porozumienie z Urzędem Miasta w kwestii dofinansowania infrastruktury wokół planowanej inwestycji. Szacowana wielkość obiektu to 120 tys. mkw. na którą inwestor ma przeznaczyć ponad 600 mln. zł. Ikea nie podaje szczegółów dotyczących inwestycji. Ma być ona jednak porównywalna do wcześniej zrealizowanych przez Grupę Ikea kompleksów handlowych.

– Spółka Ikea podpisała z UM Częstochowa porozumienie w sprawie dofinansowania infrastruktury drogowej w okolicach Rząsawy, w pobliżu terenu, na którym inwestor planuje budowę obiektu handlowego. W ramach porozumienia z Miastem firma pokryje koszty budowy drogi (18,5 mln. zł) wraz z jej infrastrukturą na odcinku od DK-1 (od wiaduktu przy ul. Makuszyńskiego) do ul. Św Alberta. W chwili obecnej nie podajemy jednak żadnych terminów związanych z rozpoczęciem inwestycji – mówi w rozmowie z Retailnet.pl Karolina Horoszczak reprezentująca Grupę Ikea.

Z miejskiego planu zagospodarowania tego terenu wynika, że obszar może zostać przeznaczony pod budowę wielkopowierzchniowych obiektów handlowych bądź usługowych.

Elżbieta Grzelak, kierownik Miejskiej Pracowni Urbanistyczno-Planistycznej potwierdza, że tego typu inwestycja jest potrzebna miastu. – Realizacja projektu Ikei  mogłaby wygenerować kolejne inwestycje w mieście i okolicach – mówi Grzelak.

W Częstochowie działają na razie dwa znaczace centra handlowe. Galeria Jurajska o powierzchni handlowej 49000 mkw, oraz Galeria M1.