Wzrasta liczba klientów centrów handlowych w skali rok do roku

Władze Kołobrzegu zamierzają do końca stycznia 2012 roku ogłosić przetarg na sprzedaż gruntu o powierzchni ponad 6 ha pod budowę galerii handlowej. Teren jest zlokalizowany blisko terenów mieszkaniowych i realizowanej obwodnicy miasta. W przetargu będą wystawione na sprzedaż dwie działki o powierzchniach 2,68 ha i 3,43 ha położone przy ul. Mazowieckiej. Obecnie trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby mógł na tym terenie funkcjonować handel wielkopowierzchniowy. Chcemy, aby do przetargu doszło do końca marca tego roku – informuje Ewa Pyjek, inspektor urzędu miasta.

To już drugi przetarg na te nieruchomość organizowany przez miasto. W pierwszym, który odbył się we wrześniu 2011 roku, nie było chętnych na zakup gruntu. Wówczas miasto ustaliło za te tereny cenę wywoławczą 40,3 mln zł. – Najprawdopodobniej cena zostanie obniżona o koło 5 mln zł. Miastu bardzo zależy na tym, aby znalazł się inwestor, który zechce postawić na tym terenie galerię handlową. Funkcjonowanie takiego obiektu przynosi korzyści zarówno miastu jak i jego mieszkańcom – ocenia Michał Kujaczyński z biura prasowego UM Kołobrzeg.

Z ankiety przeprowadzonej w 2011 roku na zlecenie urzędu miasta wynika, że mieszkańcy Kołobrzegu chcą w swoim mieście galerii handlowej, bo w mieście jest za mało sklepów, w szczególności modowych oraz oferujących art. sportowe i turystyczne. Większości ankietowanych odpowiada lokalizacja przy ul. Mazowieckiej.

W Kołobrzegu, w ścisłym centrum,  od 2005 roku działa Galeria Hosso. Ma ona powierzchnię 4 tyś. mkw.