Vobis dysponuje siecią blisko 200 sklepów

Na początku stycznia walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o podziale spółki. Część majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma zostać przeniesione na rzecz spółki Vobis Digital sp. z o.o., która została powołana jesienią 2011 roku. – Podział spółek ma na celu rozdzielenie działalności w odrębnych podmiotach, co pozwoli spółce dzielonej na zwiększenie wydajności, a w konsekwencji, wzmocnienie pozycji na rynku względem podmiotów konkurencyjnych – można przeczytać w oficjalnym komunikacie zarządu spółki.

Puls Biznesu informuje, że Vobis w 2010 roku przyniósł 19 mln zł straty, a po trzech kwartałach 2011 roku straty sięgnęły 10 mln złotych. Dodatkowym problemem ma być cofnięcie limitu na zabezpieczenie kredytu kupieckiego, co -jak sugeruje gazeta- ma wiązać się z faktem, że firma utraciła wiarygodność w oczach ubezpieczyciela. W sekretariacie zarządu spółki poinformowano retailnet pl, że na razie władze spółki nie komentuja tych informacji.

Vobis istnieje od 1992 roku, posiada ponad 200 salonów sprzedaży na terenie całego kraju. Około 90 lokali to sklepy partnerskie. Lokalizowane są one w miastach w przedziale 20-50 tys. mieszkańców, w których sieć nie ma sklepów własnych. Zaliczają się do niej zarówno placówki własne, jak i partnerskie, których jest ok. Sklepy partnerskie prowadzą działalność handlową pod szyldem Vobis Partner. Wizualizacja sklepów i ekspozycja towarów opracowywana jest według layout’u Vobis. Partnerzy mają dostęp do całej gamy produktów, tożsamych z oferowanymi w sklepach własnych, a ich sprzedaż jest centralnie wspomagana jest przez spójne akcje marketingowe. Spółka prowadzi również sklep internetowy.

Spółka jest klasyfikowana w gronie 20 największych firm IT na rynku krajowym. Vobis należy do największych detalicznych specjalistycznych sieci sprzedaży sprzętu cyfrowego w Polsce. Prezesem Zarządu spółki jest Przemysław Jakubiec, wiceprezesem Kamila Łozowska, a przewodniczącym Rady Nadzorczej Tomasz Dutkiewicz.