Dworzec ma być gotowy przed Euro 2012, później powstanie galeria

W lutym ma zakończyć się budowa dachu dworca Poznań Główny. Ma to być kamień milowy i jeden z najtrudniejszych etapów w trwającej od czerwca 2011 roku budowie zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Poznaniu. Jak zapowiada Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, w rozmowie z Portalem Retailnet.pl, w tym tygodniu dźwigi wciągać będą pierwsze stalowe elementy dachu, z których następnie powstanie jego konstrukcja. Problemem może być jednak pogoda. – Mróz nie stanowi przeszkody, ale jeśli miałyby padać deszcze, prace mogą się opóźnić – wyjaśnia Terlecki.

Tymczasem jutro, 17 stycznia 2012 roku, odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej części inwestycji. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, prezydent miasta i przedstawiciele inwestora.

Zintegrowane centrum komunikacyjne jest realizowane wspólnie przez PKP S.A. oraz węgierską spółkę TriGranit Development Corporation sp. z o.o. Jej wartość to około 160 mln euro. Oprócz dworca o nazwie Poznań Główny, obiektów biurowych oraz parkingów powstanie także galeria Poznań City Center, która docelowo będzie miała powierzchnię 60 tysięcy metrów kwadratowych. Całość inwestycji zostać ukończona w 2013 roku. TriGranit działa w Polsce od 2003 roku. Od tego czasu wybudował m.in.: galerię Silesia City Center wraz z osiedlem mieszkaniowym Dębowe Tarasy w Katowicach oraz Bonarka City Center w Krakowie.