Prace budowlane trwają od czerwca 2011 roku

17 stycznia 2012 roku o godz. 12.00 wmurowany został kamień węgielny pod budowę dworca kolejowego PKP w Poznaniu oraz centrum handlowo-rozrywkowego. Inwestycja jest realizowana przez przez PKP S.A. oraz węgierską spółkę TriGranit Development Corporation sp. z o.o. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i przedstawiciele inwestora.

Przypomnijmy, że prace budowlane rozpoczęły się faktycznie już w czerwcu 2011 roku. Nad trzema peronami stoją już dwa piętra budynku dworca Poznań Główny. W lutym ma zakończyć się budowa dachu dworca. Ma to być kamień milowy i jeden z najtrudniejszych etapów budowy zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Poznaniu.

Zintegrowane centrum komunikacyjne jest realizowane wspólnie przez PKP S.A. oraz węgierską spółkę TriGranit Development Corporation sp. z o.o. Inwestycja była przygotowywana przez PKP S.A. od 2007 r. W roku 2009 w niezależnych rokowaniach, do których przystąpiło siedem firm specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości, PKP S.A. wybrała firmę TriGranit. PKP S.A. wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów w centrum miasta, podczas gdy TriGranit angażuje niezbędny kapitał finansowy.

Wartość inwestycji to około 160 mln euro. Na działce o łącznej powierzchni 9 hektarów oprócz dworca o nazwie Poznań Główny, obiektów biurowych oraz parkingów powstanie także galeria Poznań City Center, która docelowo będzie miała powierzchnię 60 tysięcy metrów kwadratowych. Całość inwestycji zostać ukończona w 2013 roku. Autorami koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International oraz poznańska Pracownia Pentagram Architekci. Wiosną 2012 roku zostanie przedstawiona wspólna koncepcja komunikacji wizualnej z logo i kolorami właściwymi dla kompleksu.

W centrum handlowym będzie około 250 najemców. Wśród firm, które znajdą się w gronie najemców Poznań Główny City Center znajdują się m.in.: sklep multimedialny Saturn, CCC, H&M, Diverse, Reserved, New Yorker, Traffic Club, KappAhl, Topshop Topmen, American Eagle, Terranova, Rossmann, Sephora, Douglas i inni. W centrum handlowym powstaną 2 Food Courty, 25 punktów związanych z gastronomią, oraz około 1,5 tys. miejsc parkingowych.

TriGranit działa w Polsce od 2003 roku. Od tego czasu wybudował m.in.: galerię Silesia City Center wraz z osiedlem mieszkaniowym Dębowe Tarasy w Katowicach oraz Bonarka City Center w Krakowie.