Jan Mroczka, prezes Rank Progress

Podczas czatu zorganizowanegp przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Prezes Rank Progress Jan Mroczka poinformował, że przy uwzględnieniu transakcji, które spółka zamierza zrealizować w najbliższym czasie (sprzedaż Kalisza, gotówka na koncie, wypłata dywidendy), firma będzie dysponować ok. 130 mln zł, która w całości zostanie przeznaczona na inwestycje.

W planach inwestycyjnych spółki Rank Progress na najbliższe lata są projekty w Kielcach, Duchnowie, Chojnicach, Miejscu Piastowym czy Grudziądzu. Zarząd nie wyklucza jednak także innych lokalizacji. Spółka ma obecnie kupionych i zabezpieczonych ok. 150 hektarów w Polsce.

– Rozważamy jeszcze inwestycje w innych miejscach w Polsce. Analizujemy lokalizacje pod kątem potencjalnych inwestycji w centra handlowe lub galerie handlowe. W obszarze naszych zainteresowań są: Piła, Olsztyn, Tychy, Opole Turowa, Gliwice, Siedlce, Jarosław. Interesujemy się oczywiście wszystkimi gruntami, w tym gruntami rolnymi w obrębach średnich miast, które nadają się pod przyszłe inwestycje pod centra handlowe. Wszystko zależy od lokalizacji. Ackeptacja każdej lokalizacji podlega wnikliwym analizom, w tym pod kątem niekorzystnych prognoz demograficznych. Ich niekorzystny skutek jest analizowany wraz z naszymi partnerami biznesowymi tj. najemcami i wspólnie z nim określamy strategię danej inwestycji pod kątem ich dostosowania do obecnych i przyszłych potrzeb ludnościowych – mówi Mroczka.

Rank Progress SA to firma inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Legnicy, działająca na polskim rynku nieruchomości od 1997 r. W latach 2001 – 2011 spółka oddała do użytku 23 wielkopowierzchniowe centra handlowe, o łącznej powierzchni ok. 286 tys. mkw., oraz 6 własnych galerii handlowych o łącznej powierzchni 103 tys. mkw. – w Jeleniej Górze, Kaliszu i Legnicy oraz sprzedanych już obiektów w Kłodzku, Zamościu i Zgorzelcu. W latach 2007 – 2011 deweloper zrealizował 13 krótkoterminowych projektów o łącznej powierzchni 366 tys. mkw. W trakcie budowy znajduje się Galeria Świdnicka, której otwarcie planowane jest w marcu 2012 r.