Prawie 500 tys. pow. handlowej przybędzie w tym roku

Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą Jones Lang LaSalle dotyczącego rynku centrów handlowych w Polsce, obecnie w budowie znajduje się ok. 707 tys. mkw. powierzchni w centrach handlowych, z czego w bieżącym roku oddane zostanie ok. 495 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni przybędzie w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Na najmniejsze miasta przypadnie około 45 proc. nowej powierzchni, a na główne osiem miast ok. 29 proc. Deweloperzy koncentrują się głównie na obiektach małych i średnich – 72 proc. nowego wolumenu powstanie w projektach nieprzekraczających wielkości 40 tys. mkw. Będą to zarówno centra typu osiedlowego jak i małe galerie śródmiejskie. Wśród najbardziej znaczących obiektów planowanych do ukończenia w 2012 roku są m.in.: Europa Centralna w Gliwicach, Nova Park w Gorzowie Wlkp., Auchan w Łomiankach k. Warszawy i Galeria Korona w Kielcach. Możliwe jest również ukończenie City Center w Rzeszowie i Galerii Trzy Korony w Nowym Sączu.

Jak prognozuje JLLS, w 2012 roku może rozpocząć się kilka nowych istotnych projektów, jednak trzeba pamiętać o obecnej niepewności gospodarczej w Europie. Zdaniem JLLS trudno prognozować, jak może kształtować się nastawienie banków i deweloperów w nowym roku.

Jones Lang LaSalle jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą kompleksowe, w tym finansowe, usługi na rynku nieruchomości. Firma obsługuje klientów w 70 krajach w ponad 1000 lokalizacjach na świecie, poprzez sieć 200 korporacyjnych biur. Dochód firmy w 2010 roku wyniósł ponad 2,9 mld USD.