Katarzyna Mazur, Kancelaria Prawnicza Causa Finita

Jest szansa, że na terenie gminy Deszczno, przy drodze krajowej nr 3, kilka km od Gorzowa Wielkopolskiego, powstanie centrum handlowe. Jak informuje wójt gminy Jacek Wójcicki, inwestor, który skupuje działki jest bliski podjęcia decyzji o realizacji takiego projektu. Władze gminy od kilku lat starają się o pozyskanie inwestora, który wybuduje na tym terenie centrum handlowe. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru pozwala na postawienie handlowych obiektów wielkopowierzchniowych powyżej 2 tys. mkw.

– Teren wielkości około 20 hektarów w 2011 roku został zakupiony od prywatnych osób przez firmę, która obecnie odsprzedaje go inwestorowi gotowemu na wybudowanie centrum handlowego. W pierwszym etapie ma być wybudowana galeria handlowa z marketem spożywczym, następnie ma powstać obiekt typu „dom i ogród”. Inwestor planuje także otwarcie w kompleksie także trzeciego obiektu – informuje redakcję Retailnet.pl Jacek Wójcicki. Jego zdaniem, jeśli inwestor w najbliższym czasie złoży wniosek o pozwolenie na budowę, to prace budowlane mogą ruszyć nawet latem tego roku.

Gmina Deszczno położona jest w dolinie Eberswaldzko – Toruńskiej i obejmuje obszar 168 km2 zamieszkały przez ponad 7 tys. mieszkańców. Przez jej teren przebiegają dwie drogi krajowe (trasa nr 3 przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie stanowiąca polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie oraz droga krajowa nr 22 prowadząca od polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach do przejścia granicznego w Kostrzynie). Fakt ten powoduje, że Gmina jest atrakcyjnym miejscem pod względem inwestycyjnym. To właśnie przy głównej trasie powstają nowe zakłady produkcyjne i lokalizują się większe firmy spedycyjne. Teraz jest szansa także na powstanie centrum handlowego.