Zapisy na akcje potrwają do 21 lutego 2012 roku

IKEA ogłosiła swoje wyniki za rok finansowy 2011 (trwający od 1 września 2010 roku do 31 sierpnia 2011 roku). Przychody ze sprzedaży w Polsce wyniosły ponad 1,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 6,9% w porównaniu do poprzedniego roku finansowego. Przychody ze sprzedaży IKEA na świecie, uwzględniające wyniki osiągnięte w nowo otwartych sklepach, wyniosły 24,7 miliarda euro, co oznacza wzrost również o 6,9%, natomiast zysk netto wzrósł o 10,3% i wyniósł 2,97 miliarda euro. Polska znalazła się na trzecim miejscu, po Rosji i Chinach, pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży produktów IKEA na świecie. W roku finansowym 2011 polskie sklepy IKEA odwiedziło ponad 18 milionów osób.

Przy okazji ogłoszenia wyników finansowych, IKEA dokonała podsumowania swoich ubiegłorocznych inwestycji na świecie i w Polsce, a także przedstawiła plany inwestycyjne na kolejny rok. Firma otworzyła na świecie siedem nowych sklepów, co daje łączną liczbę 287 i zatrudniła 4 000 nowych pracowników. Inwestycje w istniejące i nowe sklepy wyniosły 1,4 miliarda euro, natomiast w panele słoneczne i instalacje związane z energią odnawialną w nowo wybudowanych sklepach – 40 milionów euro. 300 milionów euro firma zainwestowała w rozwój swojej grupy przemysłowej. Na inwestycje Ikea zamierza w najbliższym roku finansowym przeznaczyc 3 mld. euro.

Wśród kluczowych inwestycji w Polsce realizowanych w ostatnim czasie IKEA wymienia zakończenie rozbudowy sklepu w Krakowie, dzięki czemu jego powierzchnia całkowita zwiększyła się z 11 900 m2 do 27 500 m2, oraz otwarcie w Poznaniu biura Business Service Center, które obecnie obsługuje polskie oraz wybrane europejskie spółki z Grupy IKEA w zakresie usług księgowych i personalnych. W 2011 roku zakończona została także budowa fabryki ultra cienkich płyt HDF firmy Swedspan, należącej do Grupy IKEA, w miejscowości Koszki, w gminie Orla, w województwie podlaskim.  W środę, 18 stycznia 2012 roku, otwarty został magazyn zewnętrzny na warszawskim Targówku.

IKEA inwestuje  też w odnawialne źródła energii. We wrześniu 2011 roku firma kupiła od grupy Martifer dwie działające farmy wiatrowe w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki, w województwie podkarpackim za kwotę blisko 214 milionów złotych. IKEA zobowiązała się też do zakupu trzeciej farmy wiatrowej, która powstanie w Rymanowie i planuje kolejne inwestycje w pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2011 odwiedziło ponad 18 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Polska, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.