Miasto szuka inwestora do realizacji inwestycji w ramach PPP

Spółka celowa Nowy Plac Unii SA uzyskała od Banku PeKaO SA 105 mln euro kredytu na sfinansowanie inwestycji Plac Unii. Inwestor pozyskał też generalnego wykonawcę części naziemnej budynku- spółkę Warbud SA. Otwarcie powstającego na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie kompleksu biurowo–handlowego, inwestycji firm Liebrecht & wooD oraz BBI Development NFI SA, nastąpi w październiku 2013 roku.

Obecnie w obiekcie wynajęte jest prawie 40 procent powierzchni – 12 tys. mkw. na biura i 10 tys. mkw. lokali handlowych.

– Pozyskanie prestiżowych najemców w biurowej części Placu Unii jest najlepszym potwierdzeniem atrakcyjności tego projektu inwestycyjnego. Kompleks spełnia najwyższe standardy w zakresie projektowania, zastosowanych technologii budowy, bezpieczeństwa i komfortu oraz wpływu na środowisko – stwierdza Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD.

Przypomnijmy, budowa nowoczesnego kompleksu przy Pl. Unii Lubelskiej w Warszawie rozpoczęła się pod koniec 2010 roku. Za prace przygotowawcze, przekładkowe i wykonanie części podziemnej odpowiedzialna jest spółka Warbud SA. W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu ofert, Warbud SA został również generalnym wykonawcą nadziemnej części Placu Unii. Za swoje prace otrzyma kwotę ok. 49,8 mln EUR netto.

– Dokonaliśmy optymalnego wyboru generalnego wykonawcy. Kierowaliśmy się zarówno kryterium cenowym, jak i dotychczasowym doświadczeniem i referencjami firmy w zakresie realizacji tak skomplikowanych budynków wysokościowych w gęstej zabudowie centrum miasta. Ponadto, jako wykonawca części podziemnej Placu Unii, Warbud doskonale zna nasz projekt. Jesteśmy przekonani, że sprosta powierzonemu zadaniu i zgodnie z przyjętym harmonogramem prac już w trzecim kwartale przyszłego roku zakończy budowę Placu Unii – mówi Marc Lebbe.

Plac Unii będzie zespołem trzech budynków biurowych połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Spomiędzy dwóch sześciokondygnacyjnych biurowców, stojących wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej, wyrośnie dominanta 90-metrowego wieżowca. Powierzchnia biurowa wyniesie 41 tys. mkw.

Część handlowa projektu – Galeria Miejska, będzie miała łączną powierzchnię 15,5 tys. mkw. Znajdą się w niej m.in.: markowe butiki, restauracje, kawiarnie, pralnia i delikatesy Supersam.

– Warszawski rynek nieruchomości komercyjnych staje się jednym z najważniejszych w Europie Środkowej. Inwestycja wielkości Placu Unii doskonale wpisuje się w strategię rozwoju stolicy – dodaje Rafał Szczepański, wiceprezes zarządu BBI Development NFI SA.

Otwarcie kompleksu biurowo–handlowego Plac Unii nastąpi w październiku 2013 roku.

Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz deweloperski fundusz BBI Development NFI.

Liebrecht & wooD to europejska firma deweloperska, realizująca od ponad 15 lat projekty na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Główna działalność firmy skupia się na realizacjach biurowych, parkach handlowych oraz centrach typu outlet (Fashion House Outlet Centre), zlokalizowanych w głównych miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Bukareszt, Belgrad, Moskwa i Sankt Petersburg.

BBI Development NFI SA jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. BBI Development realizuje projekty głównie w Warszawie, oferując nabywcom zarówno ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). BBI wspólnie z WSS Społem Śródmieście w miejscu obecnego domu handlowego Sezam realizować będzie projekt Nowy Sezam – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, połączony z wyjściem ze stacji Metra.

Warbud SA to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. W jej portfolio znajduje się ponad 300 zakończonych projektów inwestycyjnych, a kolejnych 50 jest w trakcie realizacji. Spółka prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem regionów: Centrum, Północ, Południe, Wschód, Zachód. Wiodącym udziałowcem Warbudu jest spółka Vinci Construction – francuski potentat w dziedzinie budownictwa i robót publicznych. Vinci Construction należy do jednego z największych na świecie koncernów w sektorze budownictwa i usług powiązanych – Grupy Vinci.