Nowi najemcy City Center Rzeszów

Kryzys doprowadzi do „oczyszczenia” rynku. Z pewnością nie ma mowy o jego zdestabilizowaniu. Wręcz przeciwnie – dobrze przygotowane projekty, mające solidny background finansowy i związany z umiejętnie dobranym zestawem najemców, będą miały największe szanse na realizację. Siłą rzeczy, jak łatwo się domyśleć, ich autorami będą duże firmy. Małym grozi zniknięcie z rynku – ocenia Grzegorz Iwański, dyrektor Działu Finansowania Echo Investment S.A. w wywiadzie dla Shopping Center Poland.

– W odróżnieniu od poprzedniego, ten kryzys, o ile ostatecznie wybuchnie na szeroką skalę, będzie miał zupełnie inny charakter. Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z zawirowaniami gospodarczymi, bezpośrednio wpływającymi na rynek nieruchomości. Teraz mowa jest o kryzysie finansów. Nie odbije się on tak mocno na rynku centrów handlowych, choć, z racji swojego charakteru, niewątpliwie uderzy także i w niego. Wzrosły koszty pozyskiwania środków na finansowanie inwestycji, a co za tym idzie – także samych realizacji projektów – przypomina Grzegorz Iwański.

– Dla wielu firm zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów może się okazać zabójcze. Ta sytuacja może doprowadzić do zniknięcia z rynku mniejszych i słabszych graczy. Bardzo trudno dzisiaj, tak jak kiedyś, wybudować nowoczesne centrum handlowe bez pieniędzy z kredytu. Niewielu jest w stanie zaangażować się finansowo w stu procentach – mówi dyrektor Działu Finansowania Echo Investment S.A.

– Zwróćmy jednak uwagę, że stopy kapitalizacji już jakiś czas temu obniżyły się w porównaniu do poziomu z czasu kryzysu w 2009 roku. Ten poziom jest stabilny i na razie nic nie wskazuje na to, by się to miało zmienić. W przypadku Echo Investment ważne jest jeszcze i to, że prawie wszystkie nieruchomości handlowe, biurowe oraz projekty mieszkaniowe spółki zlokalizowane są w Polsce. Polska gospodarka najłagodniej w tej części Europy przeszła kryzys finansowy z lat 2008-09, a i teraz, wierzę w to, będzie podobnie. Portfel aktywów Echo Investment należy uznać za relatywnie bezpieczny i w niewielkim stopniu narażony na przecenę – dodaje Grzegorz Iwański.

Cały wywiad z Grzegorzem Iwańskim, dyrektorem Działu Finansowania Echo Investment S.A. ukaże się w lutowym numerze miesięcznika Shopping Center Poland. Zapraszamy do lektury.