Galeria Olimp

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezes Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A Marcin Kaniewski podpisali umowę dotyczącą realizacji projektu polegającego na rewitalizacji dworca PKP i okolic. Ma tam powstać dwupoziomowy plac miejski połączony z ul. Monte Casino, podziemny parking na 250 samochodów, nowy hotel, dworzec, a także galeria handlowa.

Stary budynek dworca zostanie rozebrany, a nowy powstanie kilkadziesiąt metrów dalej. Na placu pojawi się fontanna, w miejscu istniejącego dziś dworca pojawią się pawilony handlowe i usługowe, zmienią się także ciągi komunikacyjne. Inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizują PKP, miasto i BGI. Inwestor ma rok czasu od momentu podpisania mowy na wykonanie prac projektowych, skompletowanie potrzebnej dokumentacji uzyskanie finansowania na te inwestycję. Budowa powinna zakończyć się wiosną 2014 roku.

Konkurs na inwestora, który wspólnie z miastem i PKP, zrealizuje budowę, rozstrzygnięto na początku października 2011 roku. Komisja jednogłośnie wybrała projekt Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej. Nie podpisano jednak wówczas umowy. Jednym z powodów były wątpliwości niektórych radnych co do projektu. Ponadto podpisanie umowy blokowała skarga wniesiona przez drugiego oferenta, firmę Global Retail and Residential Estate Services Sp. z o. o., którego projekt miasto odrzuciło ze względów formalnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w grudniu 2011 roku oddalił tę skargę.

Zgodnie z ustaleniami inwestor wybuduje hotel, obiekty handlowe i parkingi, układ drogowy z rondem i terenami zielonymi i nowy dworzec kolejowy. Drogi i tereny zielone pozostaną własnością miasta, dworzec trafi w ręce PKP, które wnoszą do inwestycji działki, a inwestor będzie właścicielem hotelu, obiektów handlowych i parkingów.