Galeria Odrzańskie Ogrody w Kędzierzynie– Koźlu

Władze Kołobrzegu ogłosiły przetarg na sprzedaż gruntu zlokalizowanego blisko terenów mieszkaniowych i realizowanej obwodnicy miasta o powierzchni w sumie ponad 6 ha. Miasto chce, aby inwestor wybudował na tym terenie galerię handlową. W przetargu wystawiono na sprzedaż dwie działki o powierzchniach 2,68 ha i 3,43 ha położone przy ul. Mazowieckiej. Oferty można składać do 23 marca 2012 roku. Cena wywoławcza wynosi 30 mln zł netto.

Nieruchomość jest niezabudowana, posiada kształt regularny i położona jest w odległości ok. 1500 m. od ścisłego centrum miasta. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada wykorzystanie tego terenu m.in. pod handel o powierzchni sprzedaży do 400 mkw., jednak rada miasta 25 stycznia 2012 roku podjęła decyzję o przystąpieniu do jego zmiany tak, aby była możliwa zabudowa usług handlu wielkopowierzchniowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. galerii handlowej z dopuszczeniem realizacji hipermarketu.

To już drugi przetarg na te nieruchomość organizowany przez miasto. W pierwszym, który odbył się we wrześniu 2011 roku, nie było chętnych na zakup gruntu. Wówczas miasto ustaliło za te tereny cenę wywoławczą kilka mln zł wyższą niż obecnie. – Miastu bardzo zależy na tym, aby znalazł się inwestor, który zechce postawić na tym terenie galerię handlową. Funkcjonowanie takiego obiektu przynosi korzyści zarówno miastu jak i jego mieszkańcom – ocenia Michał Kujaczyński z biura prasowego UM Kołobrzeg.

Z ankiety przeprowadzonej w 2011 roku na zlecenie urzędu miasta wynika, że mieszkańcy Kołobrzegu chcą w swoim mieście galerii handlowej, bo w mieście jest za mało sklepów, w szczególności modowych oraz oferujących art. sportowe i turystyczne. Większości ankietowanych odpowiada lokalizacja przy ul. Mazowieckiej.

W Kołobrzegu, w ścisłym centrum, od 2005 roku działa Galeria Hosso. Ma ona powierzchnię 4 tyś. mkw.