Bawełnianka: otwarcie w drugiej połowie 2012 roku

Georges Plassat zastąpi Larsa Olofssona na stanowisku prezesa zarządu sieci Carrefour. Zmiana nastąpi podczas rocznego zgromadzenia akcjonariuszy w czerwcu – wynika z komunikatu opublikowanego przez firmę. 62-letni Plassat przeszedł z francuskiej sieci modowej Vivarte, którą kierował od 2004 roku. Eksperci oceniają, że przyjście nowego szefa oznacza opowiedzenie się firmy za restrukturyzacją, a nie- jak spekulowano- za podziałem grupy.  Według ostrzeżenia o niższych zyskach, które Carrefour wydał w styczniu 2012 roku, firma zarobiła w 2011 roku o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. Roczne wyniki sieci zostaną ogłoszone 8 marca.

Jak spekulują eksperci, jedną z przyczyn pogorszenia sprzedaży w hipermarketach jest wzrost zainteresowania klientów lokalnymi sklepami osiedlowymi i sklepami internetowymi. Obniżyła się także sprzedaż artykułów przemysłowych, które klienci chętniej nabywali w sklepach specjalistycznych. Antidotum może być zmniejszanie powierzchni sklepów i cięcie cen. Oznaczałoby to odejście od wcześniejszego pomysłu tworzenia marki Carrefour Planet. Wiązało się to z kosztownym przeorganizowywaniem sklepów, wciąż nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Jak wynika z opublikowanego w tym roku rankingu Global Powers of Retailing Top 250, sieć z obrotami rzędu 119,5 mld dol. (według danych z 2010 roku) jest drugą co do wielkości siecią na świecie. Pierwszą jest amerykański Wal-Mart stores, inc. (419 mld dol.), a trzecią brytyjskie Tesco (92 mld dol.).

 Groupa Carrefour operuje w 33 krajach. Posiada ponad 15,5 tys. sklepów ( m.in. we w Francji oraz pozostałych krajach europejskich, a także w Ameryce Łacińskiej i Azji). Zatrudnia 475 tys. pracowników. Carrefour istnieje do 1959 roku. W 2010 roku sprzedaż wyniosła ok. 90 mld euro. Grupa zarządza hipermarketami w formatach Carrefour i Carrefour Planet, supermarketami Carrefour Market, sklepami typu conveniance – Carrefour Express, Carrefour City I Carrefour contact, a także Cash&Carry w formatach Atacadao i Promocash. Carrefour Polska posiada 350 sklepów, w tym 84 hipermarkety.