Powstanie galeria handlowa w Sandomierzu

Warszawa zajęła trzecie miejsce w tegorocznym rankingu perspektyw inwestycyjnych przygotowanym przez PwC oraz Urban Land Institute. Awansowała aż o siedem pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przed nią znalazły się Istambuł i Monachium. Stolica Polski zdystansowała pozostałe miasta naszego regionu. Praga, druga w Europie Środkowej, zajęła 14. miejsce, a Budapeszt 24.

Najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie – zdaniem inwestorów – będą w 2012 r. powierzchnie biurowe wymienione przez 42 proc. respondentów (36 proc. w 2011 r.), oraz – w drugiej kolejności – powierzchnie handlowe, wskazane przez 37 proc. ankietowanych (32 proc. w 2011 r.).

– Warszawski segment nieruchomości handlowych jest wysoko oceniany ze względu na rosnącą obecność międzynarodowych sieci detalicznych w stolicy. Bardzo niskie wskaźniki pustostanów oraz ograniczona podaż powodują, że segment ten będzie dla inwestorów bardzo atrakcyjny w nadchodzącym roku – wyjaśnia Kinga Barchoń.

Warszawie udało się także utrzymać czwarte miejsce w rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej. W tym zestawieniu stolica znalazła się zaraz za Istambułem, Moskwą i Zurychem. W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, Warszawa utrzymała pozycję sprzed roku i uplasowała się na 6. miejscu, ponownie – jeżeli chodzi o Europę Środkowo – Wschodnią – wyprzedzając Pragę (15. miejsce) i Budapeszt (25.miejsce), ale za Moskwą (2. miejsce).

Raport „Emerging Trends in Real Estate Europe 2012” – przygotowany przez PwC oraz Urban Land Institute (ULI) – omawia rynki europejskie pod względem perspektyw inwestycyjnych oraz rozwojowych w obszarze nieruchomości. Tegoroczna publikacja powstała w oparciu o ankiety i wywiady z ponad 600 czołowymi przedstawicielami branży, w tym inwestorami, deweloperami, finansistami i zarządcami nieruchomości.

Źródło: PwC