Centrum Handlowe

Zespół siedmiu budynków o charakterze wielofunkcyjnym powstanie przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku. 16,2 tys. mkw. zajmą biura, 4,6 tys. zostanie przeznaczona na sport i rekreację, 172 mkw. na punkt przedszkolny, a lokale handlowo-usługowe zajmą 5,5 tys. mkw. Powierzchnia całkowita to 51,8 tys. mkw., a powierzchnia netto to 21,6 tys. mkw. W kompleksie przewidziano 435 miejsc postojowych, z tego 403 w garażu podziemnym.

Od października 2011 roku realizowany jest pierwszy etap inwestycji, czyli budowa dwóch pierwszych budynków. Ich ukończenie planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku.  – W pierwszym etapie więcej powierzchni przewidziano na rekreację i sport. Powierzchnia handlowa to jedynie 700 mkw. W kolejnych etapach więcej będzie już miejsca na lokale handlowo usługowe. Obecnie trwa realizacja stanu zerowego budowy – poinformowała Retailnet.pl Monika Brzozowska, przedstawiciel firmy Torus.

Inwestor nie wyklucza, że budowa kolejnych dwóch budynków (drugi etap) ruszy pod koniec tego roku. W sumie przewidziane są cztery etapy. Trzeci to budowa kolejnych dwóch budynków, a czwarty polegać będzie na budowie dominanty, która zwieńczy całość inwestycji. Jak zaznacza inwestor terminy realizacji tych etapów uzależnione są od zapotrzebowania na rynku. Już w fazie planowania deweloper podjął decyzję o certyfikacji Alchemii w LEED – Leadership in Energy & Environmental Design.

Deweloperem Projektu Alchemia jest Torus sp. z o.o. sp. k. Firma powstała w Gdańsku w 2002 roku. Specjalizuje się w budowie i komercjalizacji nowoczesnych powierzchni biurowych, jednakże w ostatnich latach rozszerzyła zakres swojej działalności i z powodzeniem zrealizowała kilka projektów mieszkaniowych, magazynowych i hotelowych.