W Wołominie nie ma galerii handlowej

– Popularność Warszawy wśród międzynarodowych sieci handlowych, w połączeniu z bardzo niskim poziomem pustostanów i niską podażą nowych powierzchni handlowych  stymulują wzrost czynszów – czytamy w raporcie „Emerging Trends in Real Estate Europe 2012” – przygotowanym przez PwC oraz Urban Land Institute na podstawie badań ankietowych wśród 600 inwestorów, deweloperów, finansistów i zarządców nieruchomości. Ograniczona dostępność finansowania w 2012 roku może spowodować, że podaż nowej powierzchni na rynku warszawskim będzie nadal ograniczona. Chociaż lokalne banki mają fundusze istnieje obawa, że ich międzynarodowe spółki matki zaczną w najbliższych miesiącach wycofywać środki na swoje rynki.

Pomimo więc ogólnego optymizmu w badaniach, lokalni ankietowani nie oceniali perspektyw dla Warszawy na 2012 rok jako bardziej pomyślnych niż dla innych miast. Dobre istniejące projekty, a także nowe inwestycje z wysokim współczynnikiem prekomercjalizacji znajdą źródła refinansowania. Inne jednak mogą przeżywać trudne chwile. Deweloperzy będą wstrzymwać się z projektami, aby dać sobie czas na ocenę, jak w 2012 roku będzie kształtował się rynek.

Przypomnijmy, że w niedawno opublikowanym rankingu Warszawa zajęła trzecie miejsce po Istambule i Monachium wśród europejskich miast. Wyprzedziła wiele metropolii, takich jak Paryż, Berlin czy Londyn. Jak podkreślają autorzy raportu, inwestorzy zagraniczni wyrażali dużo lepsze oceny na temat warszawskiego rynku niż przedsiębiorcy lokalni.