Pretty Girl stawia na duże galerie handlowe

Mariusz Janiszewski, ABV – Technology: Wewnątrz galerii handlowych, gdzie do obserwacji są bardzo duże, dobrze oświetlone powierzchnie, stosuje się kamery IP o wysokich rozdzielczościach.

Monitoring wizyjny możemy podzielić na tradycyjny, w którym kamery są cyfrowe, a sygnał z kamer do jednostki rejestrującej jest przesyłany w postaci sygnału analogowego. Taki system jest nazywany potocznie analogowym. Jest też system cyfrowy, zwany monitoringiem IP, gdzie cyfrowy sygnał kamery jest przesyłany w postaci cyfrowej (np. w sieci komputerowej LAN lub w sieci WAN). W systemie tradycyjnym kamery posiadają przetworniki CCD ( ang. Charge Coupled Device ), natomiast w systemie IP występują przetworniki CMOS ( ang. Complementary Metal Oxide Semiconductor ).

Dla przykładu, najlepsza na rynku kamera w systemie analogowym, o rozdzielczości 625TVL z obiektywem o ogniskowej 8mm pozwala na odczytanie numerów rejestracyjnych pojazdu z odległości do 4m. W przypadku kamer IP o rozdzielczości 5 megapixeli (2560×1920) jest to odległość do 40m. Kamery IP dają też możliwość zapisywania obrazu na kilku rejestratorach lub serwerach archiwizujących nagrania.

Wewnątrz galerii handlowych, gdzie do obserwacji są bardzo duże, dobrze oświetlone powierzchnie stosuje się kamery IP o wysokich rozdzielczościach.  Na zewnątrz, w zależności od natężenia oświetlenia monitorowanego terenu, możemy zastosować odpowiednio kamery IP dla miejsc z wysokim natężeniem oświetlenia oraz  kamery w systemie analogowym, które pozwolą widzieć w nocy. Dodatkowo warto pomyśleć o kamerach wysokiej rozdzielczości przy wejściach oraz wjazdach do centrum handlowego, a także na parkingach gdzie często dochodzi do stłuczek lub zarysowań pojazdów.

Dobrym rozwiązaniem w centrach handlowych jest zastosowanie inteligentnej analizy obrazu. Na parking- przykładowo- może być skierowana kamera, która obserwuje czy jakiś obiekt nie przemieszcza się między samochodami.  Naturalne jest, że klient przyjeżdża, parkuje samochód i udaje się do budynku i wówczas znika kamerze z kadru. Jeśli jakiś obiekt chodzi między samochodami, kamera wychwytuje to zdarzenie i przesyła alarm do centrum monitoringu. Dzieki temu  obsługa monitoringu wraz z ochroną obiektu może podejąć ewentualne działanie.
 

Kolejna możliwość to  monitorowanie stref dostaw. System można tak skonfigurować, aby kamera obserwowała  granice strefy. Po jej przekroczeniu w centrum monitoringu zapala się alarmowa kontrolka na ekranie. Obraz z kamery zostaje automatycznie powiększony, by  zdarzenie było dobrze widoczne. Wówczas osoba z obsługi może zdecydować czy pojazd lub  człowiek przemieszczający się do strefy dostaw może tam przebywać.

Współczesna technika daje nam również możliwość analizowania jaki klient kupuje dany produkt. Dzięki zaimplementowanemu algorytmowi, system zlicza i dostarcza informacje- przykładowo- ile kobiet i mężczyzn było zainteresowanych danym produktem, czy regałem.