Shopping Center Business Forum 2012

Podczas rozpoczętej w Warszawie konferencji Shopping Center Business Forum 2012 uczestnicy obrad dyskutowali o wzajemnych relacjach miedzy wynajmującymi  i najemcami. Wszyscy zgadzali się, że rynek znalazł sie w nowej fazie. Dość zgodnie określano ją jako fazę równowagi.

Aleksander Walczak prezes Dekada Realty uważa, że minął już czas rynku wynajmującego i rynku najemcy. Teraz  nastał czas normalności, zgrywania wspólnych interesów, poszukiwania wspólnego mianownika. To jednak- w jego ocenie-porządkuje rynek bowiem wspólne interesy stron będą trwalsze.

Bożena Gierszewska Dyrektor d/s Zarządzania Centrami Handlowymi Neinver ocenia, teraz nastał czas współpracy, rozmowy, poszukiwania kompromisu. Zaostrzanie warunków dla najemców nie prowadzi bowiem do stabilnej współpracy.

Grzegorz Czekaj Dyrektor Galerii Echo Echo Investment ocenia, że jeżeli najemcy i wynajmujący nie będą ze soba współpracować, to wszystkich czeka trudny rok. – Z powodu słabej zimy obroty sklepów były słabe. Najemcy mają problem ze sprzedażą swoich kolekcji. To wymaga współpracy obu stron- podkreśla. Zaznacza jednak, ze pomoc dla najemców nie powinna byc dla nich dodatkowym bonusem finasowym. Dalej oceniając przyszłość rynku mówi: Popyt w najbliższych latach będzie bardziej rozważny. Kiedyś najemcy brali wszystko co oferowano na rynku. To troche deprawowało wynajmujacych.

Tomasz Szypuła Członek Rady Nadzorczej Centrum Targowe Ptak SA podkreśla zaś, że wynajmujący i najemcy zaczynają kierować się rozumem, a nie emocjami. Najemcy rozumieją jakie sa realia rynkowe, kierują się zdrowym rozsadkiem. Dalej oceniajac perspektywy rynku mowił: Dobrze pomyślane obiekty znajdą najemców. Namawiał do optymizmu: Nie jest żle- jest normalnie- podkreślał.