Grzegorz Czekaj, dyrektor galerii Echo, Echo Investment: -Relacje między najemcami, a wynajmującymi zdecydowania się zmieniły ostatnimi czasy. Wciąż rozwijamy stronę deweloperską, szukamy nowych form i nowych projektów. Pamiętajmy jednak, że po drugiej stronie jest klient, który ma ograniczony zasób środków. Myślę, że dla obu stron nadchodzą trudne czasy. Potrzebna jest wola współpracy zarówno ze strony najemców, jak i wynajmujących. Niektóre z umów najmu będą musiały być renegocjowane. Obu stronom przyjdzie podjąć działania leczenia bądź reanimacyjne. Okres próby nadchodzi. Na naszym przykładzie ( galeria Echo)robimy to w ten sposób, ze indywidualnie podchodzimy do każdego najemcy. Czasem niezbędne jest obniżka czynszu, choćby czasowa.

Aleksander Walczak- prezes zarządu Dekada: Należy pamiętać, że w obecnych czasach komercjalizacja jednak trochę trwa i nie wszystkie powierzchnie uda się sprzedać. Jeśli projekt jest naprawdę dobry, to w chwili otwarcia jest skomercjalizowany w 100 procentach. Jeśli chodzi o nasz przykład, nasze projekty w chwili otwarcia udaje się skomercjalizować na poziomie 90 proc. To świadczy o tym, że wybór tych miast ( Dekada buduje w mniejszych miastach np. Sieradz, Myślenice) to dobry wybór.

Michał Oziębała – prezes zarządu Adept Investment: Celujemy w mniejsze miasta ponieważ obserwujemy duże zainteresowanie ze strony najemców w tego typu lokalizacjach. Specjalizujemy się w projektach typu parki handlowe, obiekty o powierzchni około 5 tys. mkw. I te projekty zamierzamy powielać w miastach liczących ok. 10 tys. mieszkańców. Przykładem może być Łask czy Łowicz. Obserwujemy że w tych mniejszych miejscowościach nie ma problemu z najemcami, a władze miasta są przychylne realizacji tego typu projektów. Ponadto nie ma większych problemów z finansowaniem tego typu projektów.