Plac Unii Lubelskiej w realizacji

 Plac Unii będzie kompleksem trzech obiektów połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Spomiędzy dwóch sześciokondygnacyjnych budynków, stojących wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej, wyrośnie dominanta 90-metrowego wieżowca, inspirowanego architekturą jednego z pierwszych na świecie drapaczy chmur.

Zakończenie prac budowlanych i otwarcie Placu Unii przewidziano na październik 2013 roku.Oprócz powierzchni biurowych, stanowiących 41 tys. mkw., w Placu Unii, mieścić się będzie również Galeria Miejska o pow. 15,5 tys. mkw. Znajdą się w niej m.in. restauracje, kawiarnie, punkty usługowe i delikatesy Supersam.W budowie kompleksu biurowo–handlowego Plac Unii w Warszawie, inwestycji firm Liebrecht & wooD oraz BBI Development NFI, wykorzystywanych jest pięć żurawi wieżowych. W najbardziej zaawansowanej fazie prac, kiedy powstawać będzie 90-metrowy wieżowiec, dwa z nich osiągną wysokość blisko 100 metrów.

Żuraw wieżowy jest jedną z największych maszyn używanych w procesie budowy. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest podwyższanie go wraz ze zwiększającą się wysokością budynku. Maszyny przeznaczone są do transportu ciężkich prefabrykatów, betonu, stali i innych materiałów w dowolne miejsca na placu budowy.

Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz deweloperski fundusz BBI Development NFI. Generalnym wykonawcą jest Warbud SA.

Liebrecht & wooD to europejska firma deweloperska, realizująca od ponad 15 lat projekty na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Główna działalność firmy skupia się na realizacjach biurowych, parkach handlowych oraz centrach typu outlet (Fashion House Outlet Centre), zlokalizowanych w głównych miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Bukareszt, Belgrad, Moskwa i Sankt Petersburg.

BBI Development NFI SA jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. BBI Development realizuje projekty głównie w Warszawie, oferując nabywcom zarówno ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). BBI wspólnie z WSS Społem Śródmieście w miejscu obecnego domu handlowego Sezam realizować będzie projekt Nowy Sezam – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, połączony z wyjściem ze stacji Metra.

Warbud SA to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. W jej portfolio znajduje się ponad 300 zakończonych projektów inwestycyjnych, a kolejnych 50 jest w trakcie realizacji. Spółka prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem regionów: Centrum, Północ, Południe, Wschód, Zachód. Wiodącym udziałowcem Warbudu jest spółka Vinci Construction – francuski potentat w dziedzinie budownictwa i robót publicznych. Vinci Construction należy do jednego z największych na świecie koncernów w sektorze budownictwa i usług powiązanych – Grupy Vinci.