W 2012 roku nie spadnie tempo inwestycji

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 będzie porównywalna do wyniku osiągniętego w ubiegłym roku. Wartość transakcji w 2011 przekroczyła 2,5 mld EUR i była o 45 proc. wyższa w stosunku do roku 2010.

Inwestycje na rynku nieruchomości handlowych, które stanowiły 46 proc. wartości wszystkich transakcji w 2011, będą wciąż przyciągały lokalnych i zagranicznych inwestorów. Przeciwnie niż na rynku biur, przeważająca część transakcji (57 proc.) na rynku nieruchomości handlowych w 2011 roku miała miejsce poza Warszawą. Według szacunków Savills, ten trend powinien się utrzymać przez następne 12 miesięcy.

Na rynku centrów handlowych w najlepszych lokalizacjach w Warszawie i największych miastach regionalnych, stopy kapitalizacji wyniosły 6,00 proc., natomiast w małych miastach kształtowały się w przedziale 7,75 – 8,25 proc.

Raport przygotowała firma Savills Polska. W cenie autorów raportu: “W roku 2011 wartość transakcji na polskim rynku inwestycyjnym była wyższa niż pierwotnie zakładano i przekroczyła 2,5 mld EUR. Wzrost gospodarczy w kraju utrzymuje się na względnie wysokim poziomie, w związku z czym oczekujemy, że aktywność inwestorów, szczególnie z Niemiec i ze Stanów Zjednoczonych, utrzyma się na tym samym poziomie w 2012 roku. Powinniśmy spodziewać się również wzrostu aktywności ze strony inwestorów z Wielkiej Brytanii.”