Sieć Starbucks otwiera kolejna kawiarnie w Warszawie

W Polsce sieć Starbucks ma 21 lokali w Polsce (10 w Warszawie, trzy we Wrocławiu, dwa w Poznaniu, dwa w Gdańsku i po jednym w Krakowie, Gdyni oraz Szczecinie). Pierwsza lokalizacja przy ul. Nowy Świat w Warszawie została otwarta w 2009 roku. 22 lutego 2012 zostanie otwarta kawiarnia Starbucks w prestiżowej lokalizacji, jaką jest zabytkowa kamienica przy Placu Trzech Krzyży 16 w Warszawie, w której ponad 50 lat temu mieściła się legendarna kawiarnia Lajkonik. Otwarcia dokona firma AmRest Coffee Sp. z o.o., joint venture utworzone przez Starbucks Coffee International, Inc. oraz AmRest Sp. z o.o.

„Bardzo cieszymy się, że możemy otworzyć kolejną kawiarnię Starbucks w miejscu o tak ciekawej historii, jakim jest lokal przy Placu Trzech Krzyży, gdzie niegdyś znajdowała się legendarna kawiarnia Lajkonik. Wierzymy, że ponowne udostępnienie mieszkańcom Warszawy słynnych malowideł z Lajkonika ma nie tylko ogromne znaczenie dla Starbucks, ale również dla całej lokalnej społeczności. Pragniemy kontynuować kawiarniane tradycje warszawiaków i oferować im najwyższej jakości kawę w niepowtarzalnej atmosferze” – powiedział Michael Hudspeth, Starbucks Brand President na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Ogólna liczba kawiarni Starbucks na świecie (stan na 1 stycznia 2012 r.) to 17 244, w tym: 9 085 kawiarni należących do firmy oraz 8 159 kawiarnie działające na licencji Starbucks.

Akcje zwykłe Starbucks Corporation są notowane na NASDAQ National Market pod symbolem „SBUX”. Starbucks wszedł na giełdę 26 czerwca 1992 roku z jednostkową ceną akcji 17 dolarów amerykańskich. W momencie zakończenia sesji tego dnia cena pojedynczej akcji wzrosła do 21,5 dolara. Firma Starbucks została założona zgodnie z prawem Stanu Waszyngton, w Olimpii (Waszyngton) w dniu 4 listopada 1985 r. 

AmRest, który otworzył pierwszą kawiarnię Starbucks w Czechach w 2008 roku, obecnie zarządza dwunastoma lokalami na tamtym rynku. Firma stworzyła także joint venture ze Starbucks na rynku węgierskim, gdzie funkcjonuje sześć kawiarni. W 30 krajach na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki znajduje się ponad 1 600 kawiarni Starbucks.

AmRest jest największym niezależnym operatorem restauracyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Zarządza restauracjami KFC, Pizza Hut oraz Burger King w Polsce, Czechach, Bułgarii, Serbii, Rosji i na Węgrzech, natomiast w Stanach Zjednoczonych restauracjami Applebee’s. AmRest jest również operatorem kawiarni Starbucks w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech.