Restauracje Sphinx należą do GK Sphinks

Na pierwsze półrocze 2012 r. Sfinks zaplanował co najmniej 7 nowych otwarć restauracji, które będą działały na zasadzie franczyzy. Istotny wpływ dla dalszego rozwoju sieci ma obniżenie kosztów otwarć nowych lokali, które osiągnięto m.in. poprzez eliminację zbędnych wydatków, korzystniejsze ceny sprzętu i wyposażenia, niższe koszty budowlane i wykończeniowe. Obecnie koszt otwarcia nowej restauracji oscyluje w granicach 500-650 tys. zł, podczas gdy wcześniej wynosił 800 tys. – 1,2 mln zł.

– Znaczne obniżenie kosztów otwarcia nowych lokali miało również wpływ na decyzje dotyczące testowanego konceptu expressów. Okazało się bowiem, że uruchomienie pełnowymiarowych restauracji wymaga obecnie podobnych nakładów, jak w przypadku konceptu express. Jest to ważny ekonomicznie czynnik, który skłonił nas do podjęcia decyzji, że będziemy się koncentrować przede wszystkim na rozwoju sieci pełnowymiarowych restauracji. Tym bardziej, że jak pokazują badania konsumenckie przeprowadzone przez nas pod koniec ubiegłego roku, restauracje Sphinx są postrzegane przez klientów jako miejsca bliskie idei fast casual dining. Równoczesne inwestowanie w restauracje pełnowymiarowe i pilotażowy projekt ekspresów nie jest biznesowo uzasadnione, bo oznaczałoby to dublowanie pracy i kosztów – komentuje Sylwester Cacek.

Obecnie tylko 16 proc. lokali to restauracje własne Sfinksa, pozostałe 54 proc. stanowią lokale franczyzowe, a 30 proc. restauracji jest prowadzonych w modelu operatorskim. Oznacza to, że w sumie, na koniec 2011 roku spośród wszystkich restauracji, 62 działały na zasadzie franczyzy, a 35 jako lokale operatorskie. Jednocześnie w tym czasie  znacznie wzrosło zainteresowanie współpracą potencjalnych franczyzobiorców. Liczba osób, z którymi rozpoczęto rozmowy zwiększyła się o 67 proc.

Zmiany dotyczą także zagranicznej działalności Sfinks Polska. Na początku tego roku spółka podpisała 10 letnią umowę o współpracy masterfranczyzowej z dotychczasowym partnerem na Węgrzech, który przejął zarządzanie tamtejszą restauracją Sphinx. Do końca 2012 r. zakładane jest otwarcie kolejnego lokalu w Budapeszcie, a docelowo planowane jest uruchomienie co najmniej 6 nowych restauracji Sphinx na Węgrzech.