Baltona jest liderem segmentu Duty Free & Travel Retail

Zarząd PHZ Baltona S.A. otrzymał podpisaną przez Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o. o. umowę najmu powierzchni, dzięki której jeszcze w 2012 roku spółka będzie mogła uruchomić dwa kolejne sklepy. Obecnie w części handlowej gdańskiego lotniska funkcjonują już dwa sklepy Baltony typu classic (dla klientów strefy Schengen i spoza niej).

Baltona jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce. Spółka posiada 24 sklepy w 11 lokalizacjach w Polsce i w Rumunii, przede wszystkim w głównych portach lotniczych. Jako lider segmentu Duty Free & Travel Retail posiada prawie 50 proc. udziału w rynku polskim. Ponadto zajmuje się zaopatrywaniem załóg statków i okrętów cumujących w polskich portach morskich. W 2010 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego – Flemingo International Limited z siedzibą w Dubaju. Od czerwca 2011 roku spółka notowana jest na rynku NewConnect, a w 2012 r. planowane jest przeniesienie notowań na główny parkiet.

W ostatnich trzech miesiącach 2011 roku grupa PHZ Baltona S.A. wypracowała prawie 52,3 mln przychodów ze sprzedaży, co daje wzrost o ponad 31 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2010 roku. Pozytywne zmiany nastąpiły także w wyniku netto. W tym najtrudniejszym okresie w ruchu turystycznym Grupa Baltona obniżyła stratę o 0,3 mln zł.

– Osiągnięcie wyników w 2011 roku pozwala nam z optymizmem spoglądać w przyszłość. Plany na ten rok zakładają debiut na głównym parkiecie. Grupa prowadzi także kilka projektów inwestycyjnych, które mogą zakończyć się przejęciem innych podmiotów działających w tej samej branży co Baltona – mówi Andrzej Uryga, dyrektor zarządzający PHZ Baltona S.A.