XXXX

Spółka Art Norblin, właściciel terenu dawnej Fabryki Norblina w Warszawie przy ul. Żelaznej planuje realizację wielofunkcyjnego kompleksu usługowo-handlowo-kulturalnego. Najemcami mają być unikalne marki i koncepty, które odróżnią ArtNorblin na tle konkurencji.

ArtNorblin to projekt urbanistyczny z przestrzenią publiczną, który ma być w pełni zintegrowany z miastem. Na terenie dawnej Fabryki Norblina powstanie ponad 61 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym około 22 tys. powierzchni usługowo-handlowo-kulturalnej. W obiekcie znajdzie się również 39 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A. Parking będzie zlokalizowany na trzech kondygnacjach podziemnych.

– Rozpoczęcie budowy przewidziane jest w 2013 r., a zakończenie w 2015 r. Na tym etapie projektu za wcześnie jest, by mówić o szczegółowej koncepcji tenant mix. Stworzymy w tym miejscu bogatą ofertę handlowo-rekreacyjną opartą na klimatycznych uliczkach handlowych, z markami i konceptami, które wyróżnią ArtNorblin na tle konkurencji. Projekt ma stać sie miejscem spotkań, zakupów, pracy i atrakcją turystyczną, dzięki otwartej przestrzeni i muzeum. W projekcie przewidziano również bogatą ofertę gastronomiczną (zarówno foodcourt, jak i restauracje i kawiarnie na parterze), która będzie atrakcyjna zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i pracowników biur w tej części miasta – powiedział w rozmowie z Retailnet.pl Wojciech Nowakowski, Investment Manager Grupy Capital Park.

Obszar dawnych zakładów Norblin przy ul. Żelaznej 51/53 jest przestrzenią postindustrialną, wyjątkową nie tylko ze względu na przeszłość historyczną, ale również na miejsce w sercu mieszkańców Warszawy. Tradycja zakładów sięga 200 lat. W okresie świetności były one wizytówką polskiego przemysłu, co potwierdzają liczne krajowe i międzynarodowe nagrody. Do zakończenia II wojny światowej, podczas której zakłady zostały silnie zniszczone, produkowano tu słynne platery, później wyroby metalowe. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1982 roku. Planowany Program Rewitalizacji ArtNorblin nawiązywać będzie do najlepszych międzynarodowych doświadczeń, zarówno w zakresie muzeów przemysłu i ich misji edukacyjnej, jak i nowoczesnej formy prezentacji zbiorów, realizowanej poprzez bezpośrednie włączenie obiektu muzealnego w życie współczesnego miasta. Najbardziej reprezentatywne ciągi technologiczne dawnej walcowni zostaną odtworzone i udostępnione publiczności, w postaci maszyn skupionych w logiczną całość, staną się częścią ogólnodostępnej przestrzeni, stanowiąc twórcze tło dla nowych funkcji. Ekspozycja pozostałych maszyn zostanie wkomponowana w klimatyczną i zrewitalizowaną przestrzeń jako część aranżacji wspólnych przestrzeni i użytkowych powierzchni.

Inwestorem projektu jest Grupa Capital Park. Projekt rewitalizacji nieruchomości został stworzony przez pracownię PRC Architekci, a za komercjalizację będzie odpowiedzialna firma BOIG.