Sieć zapowiada dynamiczny rozwój

MGPA, niezależna grupa kapitałowa (private equity) działająca na europejskim i azjatyckim rynku nieruchomości, zamierza zainwestować w Polsce 500 mln euro w obiekty komercyjne. Karol Bartos, dyrektor generalny MGPA Polska zdradza szczegóły strategii przygotowanej na polski rynek.

Nasza strategia zakłada skupienie się na dwóch sektorach: rynku biurowym i rynku powierzchni handlowych. Jeśli chodzi o biura, to zamierzamy inwestować głównie w Warszawie. Jeśli mowa o sektorze retail, to chcemy się skupić przede wszystkim na inwestycjach poza stolicą. W obszarze naszych zainteresowań jest cała Polska. Nie ograniczamy się do żadnego regionu, ale szczególną uwagę skupiamy na miastach pow. 100 tys. mieszkańców. Znając jednak specyfikę regionalnej Polski, ważniejsza jest dla nas nie tyle liczba mieszkańców, co potencjał miasta i jego otoczenie.

W pierwszej kolejności chcemy kupić projekty już istniejące i działające na rynku centrów handlowych. Interesują nas obiekty, które już generują przychody. Będziemy szukali przede wszystkim takich nieruchomości, które mają niewykorzystany potencjał. Poszukamy możliwości usprawnienia takich obiektów pod kontem tenat mix, rozbudowy czy innego rodzaju rekonfiguracji. W kolejnym etapie w planach na 2013 rok mamy poszukiwanie projektów deweloperskich. Jesteśmy w stanie zainwestować w projekt w dowolnej formule, mogą to być umowy joint venture, kupno ziemi czy zakup gotowego projektu. Warunkiem jest posiadanie chociaż planu miejscowego zagospodarowania. Nie chcemy brać na siebie ryzyka przeprowadzania inwestycji od zera.