Paul Kusmierz, prezes Master Management Group

Projekt Galerii Katowickiej i dworca PKP, realizowany wspólnie przez spółkę Neinver i PKP SA w Katowicach, wkracza w kolejną fazę. Inwestor przytąpił do realizacji jednego z najważniejszych elementów konstrukcji dworca. Jak poinformował w komunikacie, zakończyło się przygotowanie budowy pierwszego z dworcowych filarów. Rozległa drewniana konstrukcja wieńcząca filar kielicha, jest już w zasadzie gotowa. Ostatni etap tej części inwestycji polega na montażu misternego deskowania, składającego się z tysięcy listewek. Rekonstruowany filar jest pierwszym z 16, które będą stanowiły najbardziej charakterystyczny element konstrukcji powstającego dworca kolejowego i Galerii Katowickiej.

Przebudowa dworca kolejowego w Katowicach to wyjątkowy projekt. Połączona z nim galeria handlowo-usługowa oraz powierzchnie biurowe będą odznaczać się harmonijną architekturą i wpisywać się w bryłę budynku dworca. W podziemnej części kompleksu powstanie nowa ulica Dworcowa, zespół parkingów oraz przystanki komunikacji miejskiej. Projekt obejmuje także przebudowę placu Wilhelma Szewczyka, na którym planowane są restauracje i kawiarnie.

Zarówno dla firmy Neinver jak i PKP S.A. to największa inwestycja realizowana aktualnie w tej części Europy. Projekt przebudowy katowickiego dworca został opracowany wspólnie z firmą SUD Architectes. Powstająca przy placu Wilhelma Szewczyka Galeria Katowicka będzie miała ponad 53 tys. mkw. powierzchni, na której powstanie około 250 punktów usługowo-handlowych. Podziemna część pomieści parking na 1200 samochodów.

Obecnie obiekt jest skomercjalizowany na poziomie ponad 60 procent. W galerii znajdzie się m.in. supermarket oraz sklep z artykułami RTV i AGD oraz głównie sklepy z odzieżą i obuwiem najpopularniejszych polskich i zagranicznych marek, akcesoriami, biżuterią, wyposażeniem wnętrz oraz kosmetykami. Firmy, które już wynajęły powierzchnię handlową w powstającym kompleksie komunikacyjno-handlowo-biznesowym to m.in.: Starbucks, który otworzy trzy lokale ( w tym jeden w hali dworca kolejowego, który stanowi integralną część obiektu), Matras z dwoma księgarniami, Tchibo, biuro podróży Tui, salon z odzieżą sportową i sprzętem kempingowym 4F, sklep Hubiz, 1 Minute, Relay, Kolporter, Pasmanteria, Vip Collection, Minewine.pl, Owocowy Raj, Fotojoker, Travel Club Lufthansa. Z kolei restauracje Bacówka, Subway, KFC i Burger King wzmocnią food court przyszłego centrum.

Wyłącznym agentem przy komercjalizacji Galerii Katowickiej jest firma Cushman & Wakefield.
Otwarcie Galerii Katowickiej jest przewidziane na II kwartał 2013 roku.