Udany początek roku w Gemini Park Tarnów

Zarząd Monnari Trade SA poinformował w komunikacie giełdowym o utworzeniu w marcu 2012 roku dziesięciu spółek zależnych. Mają one wspomagać spółkę dominującą w zakresie sprzedaży odzieży. Monnari Trade SA działa od 2000 r., wcześniej działalność była prowadzona w formie spółki cywilnej pod nazwą Monnari.

– Utworzenie tych spółek ma na celu wydzielenie ze spółki dominującej obszarów, które należy zreorganizować tak, aby odpowiadały aktualnym wymaganiom rynkowym, co będzie skutkowało podniesieniem efektywności działania. Nowoutworzone spółki traktowane są jako inwestycja długoterminowa – informuje zarząd Monnari Trade w komunikacie. Powołano m.in. Monnari Trade Business, Monnari Trade Capital, Monnari Trade Crew i Monnari Trade Development.

Monnari Trade S.A. działa od 2000 . Firma od 2009 roku boryka się z trudnościami finansowymi, co spowodowało rezygnację z rozwoju innych marek i skupienie się na marce wiodącej – Monnari.
Spółka ma już podpisane na 2012 rok dwie umowy najmu lokali. – Negocjujemy kilka kolejnych umów najmu, ale nie chciałabym zdradzać szczegółów. Nie mogę powiedzieć, ile w sumie sklepów otworzymy w tym roku, bo to zależy od wielu czynników, m.in. znalezienia odpowiedniej lokalizacji. Obserwujemy rynek i reagujemy na bieżąco – informuje Paulina Jędraszyk, przedstawicielka Monnari Trade. Z informacji udzielonych przez prezesa zarządu Mirosława Misztala dziennikowi „Rzeczpospolita” wynika, że firma zamierza ograniczyć nakłady na nowe placówki do 1,5 mln zł, co wynika z niepowodzenia rozmów z potencjalnym inwestorem, który miał dokapitalizować Monnari Trade.

Przypomnijmy, że przychody netto ze sprzedaży Monnari Trade SA w IV kwartale 2011 r. wyniosły 35,2 mln zł, co oznacza spadek o ok. 6,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. W całym 2011 roku spadek przychodów wyniósł 111,2 mln zł i był niższy o około 8,4 proc. w porównaniu z 2010 rokiem. Spółka wygenerowała w IV kwartale 2011 r. zysk na działalności operacyjnej w wysokości 3,8 mln zł oraz zysk netto na poziomie 3,7 mln zł.  Oznacza to spadek zysku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej odpowiednio o 17,6 proc. oraz 21,8 proc. W całym roku 2011 r. spółka poniosła stratę na działalności operacyjnej w wysokości 4,5 mln zł oraz stratę netto na poziomie 4,9 mln zł.