GAP centrum handlowym Arkadia w Warszawie

Przychody ze sprzedaży PHZ „Baltona” SA w 2011 roku wyniosły nieco ponad 192 mln zł i były o prawie 24 proc. wyższe w porównaniu z przychodami osiągniętymi rok wcześniej. Grupa tym samym uzyskała lepszy o około 7 mln zł wynik niż prognozowała po trzecim kwartale 2011 roku. Dodajmy, że spółka zakończyła rok 2011 zyskiem 2,9 mln zł.

Grupa uzyskała przychody głównie dzięki sprzedaży wolnocłowej, w mniejszym zaś stopniu ze sprzedaży usług, towarów dla dyplomatów oraz zaopatrzenia statków i promów. – EBITDA z wyłączeniem kosztów restrukturyzacji i reorganizacji związanych ze sprofesjonalizowaniem działalności spółki oraz kosztów zaniechanych prac rozwojowych wyniosła 10 mln zł w porównaniu z 7,5 mln zł w roku poprzednim – informuje zarząd w liście do akcjonariuszy.

Baltona jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce. Spółka posiada 24 sklepy w 11 lokalizacjach w Polsce i w Rumunii, przede wszystkim w głównych portach lotniczych. Jako lider segmentu Duty Free & Travel Retail posiada prawie 50 proc. udziału w rynku polskim. Ponadto zajmuje się zaopatrywaniem załóg statków i okrętów cumujących w polskich portach morskich. W 2010 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego – Flemingo International Limited z siedzibą w Dubaju. Od czerwca 2011 roku spółka notowana jest na rynku NewConnect, a w 2012 r. planowane jest przeniesienie notowań na główny parkiet.