Costa Coffee w Centrum Handlowym Clif

Łódzka spółka Fabryka Biznesu przygotowuje się do budowy Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja, która ma się rozpocząć w 2012 roku. Inwestor zastępczy, firma Metro Properties, rozpoczęła procedury związane z wyłonieniem głównego wykonawcy. Trwa komercjalizacja obiektu, a pierwsi klienci mają tu zawitać w 2014 roku.

Projekt autorstwa wrocławskiej pracowni Group-Arch zakłada połączenie nowoczesnej architektury z nawiązującą do industrialnej przeszłości Łodzi. M.in. licowana naturalną cegłą, frontowa elewacja nawiąże do elewacji łódzkich fabryk z przełomu XIX i XX wieku. Wewnątrz galerii zostanie wkomponowanych wiele oryginalnych elementów architektonicznych z tego okresu.

Kompleks będzie miał około 120 tys. mkw. powierzchni użytkowej i ponad 49 tys. mkw. powierzchni najmu. Znajdą się w nim m.in. galeria handlowa z food courtem (172 sklepy i punkty usługowe), hotel klasy biznesowej z zapleczem konferencyjnym, strefa rozrywkowo-rekreacyjna (w tym 9-salowy multipleks, klub fitness i plac zabaw dla dzieci) oraz dwupoziomowy parking na 1017 miejsc. Kompleks powstanie przy al. Politechniki 5 w Łodzi, niedaleko ścisłego centrum miasta i drogi krajowej nr 1, w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Łódzkich i kampusu Politechniki Łódzkiej, największej uczelni technicznej w regionie. W pobliżu zaczęła się też budowa dużego osiedla mieszkaniowego (docelowo 2 tys. mieszkań).

Sukcesja jest pierwszą w województwie łódzkim inwestycją w branży nieruchomości komercyjnych, uznaną przez Urząd Marszałkowski w Łodzi za projekt kluczowy dla regionu. Otrzymała w związku z tym 8 mln zł dofinansowania na odnowę obszarów miejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Inwestycja została zarejestrowana w BRE Global Ltd, instytucji przyznającej międzynarodowe certyfikaty zrównoważonego rozwoju BREEAM (BRE Environmental Assessment Method). Zostaną w niej wykorzystane m.in. pompy ciepła, oświetlenie ledowe, woda deszczowa, będzie również zielony dach oraz nowoczesny system BMS (Building Management Systems), umożliwiający precyzyjne rozliczenia najemców.