Wizualizacja galerii Sukcesja

PHZ Baltona SA otwiera swój sklep w porcie lotniczym Montpellier w południowej Francji. Spółka zapowiada także, że na tym nie skończą się jej inwestycje poza granicami naszego kraju. Baltona nie zapomina także o otwarciu kolejnych lokali w Polsce.  Rozpoczęcie działalności we Francji to efekt podpisanej we wrześniu ubiegłego roku umowy pomiędzy spółką, a władzami lotniska.

Przedstawiciele Baltony szacują, że nowa powierzchnia handlowa powinna przynosić od 3 do 5 mln euro obrotów rocznie. – To nasz pierwszy sklep wolnocłowy w Europie Zachodniej. Pozwoli na zdobycie dodatkowego doświadczenia. Jest też dla nas punktem wyjścia do kolejnych inwestycji Baltony w tej części kontynentu – mówi Andrzej Uryga, dyrektor zarządzający PHZ Baltona S.A.

Baltona wzmacnia swoją pozycję także na krajowym rynku. Spółka została najemcą całości powierzchni handlowo-usługowej w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka (tzw. "master concession"). Stosowne umowy zostały już podpisane. Obecnie Baltona przygotowuje się do uruchomienia sklepów, których otwarcie nastąpi wraz z oddaniem do użytku nowego terminalu rzeszowskiego lotniska. Kompleksowa działalność typu travel retail będzie prowadzona na powierzchni przekraczającej 500 mkw.

– Dzięki zawartej umowie, Baltona będzie wyłącznym operatorem w porcie Rzeszów-Jasionka przez najbliższych pięć lat. W naszej ocenie osiągnięte w tym czasie przychody, wyniosą blisko 40 mln zł netto – informuje Andrzej Uryga.

PHZ Baltona S.A. jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce. Posiada sklepy w 12 miejscach w Polsce, Rumunii oraz Francji, przede wszystkim w głównych portach lotniczych. Jako lider segmentu Duty Free & Travel Retail posiada prawie 50 proc. udziału w rynku polskim. Ponadto zajmuje się zaopatrywaniem załóg statków i okrętów cumujących w polskich portach morskich. W 2010 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego – Flemingo International Limited z siedzibą w Dubaju. Od czerwca 2011 roku Spółka notowana jest na rynku NewConnect, a w 2012 r. planowane jest przeniesienie notowań na główny parkiet GPW.