Salon marki Wojas w galerii handlowej

Inwestycja w Poznaniu,  jest przygotowywana od 2007 roku. W roku 2009 w niezależnych rokowaniach, do których przystąpiło siedem firm specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości, PKP SA wybrała firmę TriGranit jako partnera inwestycji. PKP wnosi do inwestycji w Poznaniu tereny o powierzchni 4 hektarów w centrum miasta, a firma TriGranit angażuje niezbędny kapitał finansowy.

Poznań City Center w Poznaniu to projekt realizowany wspólnie przez spółki TriGranit i PKP SA. Generalnym wykonawcą obiektu jest TriGranit. Za komercjalizację Poznań City Center w Trigranit Property Menagement odpowiada czeroosobowy zespół, którym kieruje leasing director Aleksander Kowalski ([email protected]). Co do zarządzania Poznań City Center- jak informuje inwestor . zwyczajowo powoływana jest przez do życia nowa spółka, która zajmuje się administracją i zarządzaniem Centrum. Na dzisiaj takiej spółki jeszcze nie powołano, bowiem to zbyt wczesny etap inwestycji. Pierwsza część inwestycji, dworzec, a wraz z nim przestrzeń dworcowa zostanie oddana do użytku na przełomie maja i czerwca  2012. Druga, która obejmuje realizację galerii handlowej o powierzchni około 58 tys. mkw., będzie dostępna w trzecim kwartale 2013 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 160 mln euro. Adres nowego dworca kolejowego, jak i centrum handlowo-rozrywkowego nie jest znany. Jak informuje inwestor będzie on ustalony po podziale  gruntów.

Prace budowlane rozpoczęły się w II połowie 2011 r. Nowy dworzec kolejowy o powierzchni 7 tys. mkw., stanowiący funkcjonalne przedłużenie centrum handlowego, położony będzie nad torami. Węzeł będzie posiadać trzy poziomy funkcjonalne. Na poziomie gruntu znajdować się będzie terminal autobusowy na co najmniej 19 stanowisk autobusów. Terminal połączony będzie komunikacyjnie z poziomami +1 i +2 Centrum Handlowego i nowym Dworcem Kolejowym, którego głównym poziomem służącym obsłudze pasażerów będzie poziom +1. Na poziomie parteru ulokowane będą ponadto biura operatora terminala i kasy biletowe dla autobusów. Poznań City Center będzie komunikacyjnie powiązane nowymi elementami układu drogowego z siecią ulic miejskich i będzie dostępne dla pojazdów zarówno na poziomie parteru jak i na poziomie +1 poprzez podjazd z Mostu Dworcowego. W Centrum Handlowym będzie około 250 najemców. Trwają już zaawansowane negocjacje handlowe i podpisywane są umowy. W Centrum Handlowym powstaną 2 Food Courty, 25 punktów związanych z gastronomią, czyli restauracje, kawiarnie i bary szybkiej obsługi oraz ponad 1400 miejsc parkingowych.

Autorami koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International oraz poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

Obecnie powierzchnia handlowa obiektu jest wynajęta prawie w 40 proc., a z kolejnymi 25 proc. najemców inwestor ma podpisane listy intencyjne. Największą powierzchnię handlową projektu będzie stanowić oferta modowa ( ok. 45 proc. całej powierzchni). Na liście najemców są m.in. Saturn, H&M, Reserved, Diverse, KappAhl, CCC czy Superpharm. Kluczowym najemcą będzie także Alshaya. Aż 8 marek z tej grupy będzie miało swoje salony w Poznań City Center.
W Poznaniu wykorzystane zostaną doświadczenia zaczerpnięte z projektów i inwestycji realizowanych przez TriGranit w Europie: West End City Center w Budapeszcie oraz Emonika City Center w Ljubljanie, gdzie z sukcesem przekształcono dworce kolejowe w nowe centra miast. Do Polski TriGranit przenosi swoje doświadczenie i wieloletnie zaangażowanie, która razem z PKP stworzy nowoczesne centrum miasta i miejsce spotkań dla mieszkańców Poznania.
TriGranit jest jednym z czołowych deweloperów działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa na rynku nieruchomości od 1997 roku. Firma specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych, wielofunkcyjnych obiektów miejskich. Firma posiada doświadczenie w realizacji projektów rewitalizacyjnych oraz projektów powstających w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. TriGranit zrealizował między innymi projekty w Budapeszcie, Cluj, Bratysławie, Pradze, Zagrzebiu, a w Polsce w Krakowie i Katowicach. TriGranit Development Corporation to jeden z największych deweloperów powierzchni komercyjnych w Europie.
TriGranit rozpoczął działalność w Polsce w 2003 roku. Jego pierwszą polską inwestycją był projekt Silesia City Center w Katowicach, którego pierwszy etap – budowa regionalnego centrum handlowo-rozrywkowego – została zakończona w listopadzie 2005 roku. Kolejną inwestycją TriGranit w Polsce jest projekt Bonarka City Center w Krakowie. W 2009 roku oddano do użytku pierwszy etap tego projektu – centrum handlowe Bonarka City Center (o powierzchni wynajmu 92 tys. mkw.).