Centrum Handlowo-Usługowe Agora Bytom przy pl. Tadeusza Kościuszki 1 zostało otwarte w listopadzie 2010 roku. Generalnym wykonawcą obiektu był Erbud SA. Galeria jest inwestycją duńskiej firmy Braaten+Pedersen plus Partners, która odpowiada też za projekt obiektu. Na jej terenie znajduje się około 100 sklepów i punktów usługowych, największe w mieście centrum rozrywki Fantasy Park, fitness club Pure i multipleks Cinema City. Pięciokondygnacyjny centrum o powierzchni całkowitej (wraz z parkingiem) 88 tys. mkw. łączy w sobie funkcję handlową, rozrywkową i kulturalną. Powierzchnia handlowa galerii to 25 tys. mkw. W budynku znajduje się też 6-cio piętrowy parking mieszczący 1 tys. samochodów.

Galeria Agora znajduje się w samym centrum Bytomia, średniej wielkości miasta (około 180 tys. mieszkańców) na Górnym Śląsku, pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Sądową oraz Dzieci Lwowskich. Do galerii prowadzi główna ulica handlowa miasta – ul. Dworcowa. Agora Bytom to kompleksowa, wielofunkcyjna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta.

Przypomnijmy, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania Agorę Bytom odwiedziło ponad 5 milionów klientów. Agora, jak podkreśla zarząd centrum, przez cały czas utrzymuje stabilny trend wzrostowy. Obroty w ciągu roku wzrosły o 30 proc., a liczba klientów – o 20 proc.

Inwestor Agory Bytom, Braaten + Pedersen Plus Partners Sp. z o.o. należy do BPP Holding APS oraz Borgestad Properties AS. BPP Holding APS to międzynarodowa firma deweloperska z siedzibą w Kopenhadze, w Danii i lokalnym polskim oddziałem w Gliwicach. Specjalizuje się ona  w projektowaniu i komercjalizacji wielofunkcyjnych nowoczesnych centrów handlowych. Firma uczestniczy w opracowywaniu nowych inwestycji lokowanych w centrach miast oraz zajmuje się modernizacją i rewitalizacją istniejących centrów handlowych tak w Europie Centralnej jak i w Skandynawii. Specjaliści Braaten+Pedersen pracują aktualnie nad takimi  projektami inwestycyjnymi w centrach miejskich jak : Friis Aalborg Citycenter (Dania), Skanderborg City Center (Dania) i Soenderborg Citycenter (Dania). W latach 2007 – 2008 Braaten+Pedersen ukończyła i przekazała do eksploatacji CH Forum (Gliwice, Polska) oraz w Danii: Esbjerg Storcenter, Waterfront Shopping Centre (Kopenhaga) i Metropol Hjoerring Citycenter
Deweloper Agory Bytom, Borgestad AS jest częścią Grupy Borgestad, założonej przez byłego premiera Gunnar Knudsena w 1904 roku. Jej pierwotne obszary działalności to żegluga handlowa, przemysł materiałów ogniotrwałych i nieruchomości. 1 października 2008 r. przemysłowa część Grupy – Borgestad Industries ASA – została oddzielona i jest notowana na giełdzie w Oslo.

Galerą zarządza firma CBRE. To największa na świecie firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych (biorąc pod uwagę wysokość dochodów w 2010 roku). CBRE zatrudnia około 31 tyś. pracowników i obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w ponad 300 placówkach na całym świecie (z wyłączeniem firm stowarzyszonych i partnerskich). Zakres usług świadczonych przez CBRE obejmuje: strategiczne doradztwo w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne.

Pozyskiwaniem najemców dla Agory Bytom zajmuje się Cushman & Wakefield. Jest międzynarodowa firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości. Powstała w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15 tys. osób  w 230 biurach w 58 krajach. Firma Cushman & Wakefield świadczyła usługi między innymi dla firm takich jak: ING Real Estate, Carrefour, Fortis, Globe Trade Centre, Hines Polska, Inter IKEA Centre Polska S.A., JWK Invest czy Tesco. Za komercjalizacje Agory Bytom odpowiada m.in. Tomasz Górski [email protected]