Wizualizacja rozbudowanego CH Ogrody

Powstająca przy placu Wilhelma Szewczyka Galeria Katowicka będzie ściśle zintegrowana z odnowionym budynkiem dworca kolejowego i podziemną halą dworca PKS w Katowicach.  Zarówno dla firmy Neinver jak i PKP SA Galeria Katowicka to największa inwestycja realizowana aktualnie w tej części Europy. W obiekcie powstanie 200 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego 53 tys. mkw. to powierzchnia handlowa. Znajdzie się na niej 250 punktów handlowych i usługowych. Podziemna część pomieści parking na 1200 samochodów.

Spółka Neinver Polska została wyłoniona na wykonawcę przebudowy katowickiego dworca kolejowego spośród 16 największych firm deweloperskich w Polsce. – Przygotowując się do realizacji Galerii Katowickiej, stworzyliśmy projekt oraz strategię najmu, które pozwolą wykorzystać potencjał miejsca, w tym przede wszystkim dworca kolejowego, który rocznie obsługuje 12 milionów użytkowników. Wykonane analizy potwierdziły, że Śląsk, który ma stosunkowo niewielki współczynnik nasycenia powierzchnią handlową, potrzebuje takiego obiektu, jakim będzie Galeria Katowicka. Już teraz potwierdza to spektakularny poziom najmu i niesłabnące zainteresowanie współpracą ze strony sieci handlowych – wyjaśnia Monika Olejnik-Okuniewska, Marketing Manager Neinver Polska.

Koncepcja architektoniczna kompleksu nawiązuje do awangardowych tradycji Katowic. Projekt zakłada wykorzystanie brutalistycznej konstrukcji budynku dworca kolejowego i harmonijne połączenie go z futurystyczną bryłą centrum handlowo-usługowego. Łagodne krzywizny elewacji nawiązują do licznych w Katowicach budynków narożnych. Inwestycja nawiązuje do przedwojennego planu centrum miasta. Trzy aleje w układzie trójkąta, wokół których będzie zorganizowane centrum handlowo-biurowe, odtworzą pierzeję, jaką tworzyły stojące tu w przeszłości kamienice. Wnętrze obiektu utrzymane jest w bieli i czerni. Kolorowe mają być przede wszystkim witryny najemców.

Lokalizacja, realizowanej inwestycji łączy funkcję komunikacyjną, handlową i biznesową. Usytuowana w samym centrum Katowic, a jednocześnie zintegrowana z największymi i najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi regionu, Galeria Katowicka jest obiektem o charakterze nie tylko regionalnym, ale także krajowym i europejskim. Realizacja całej inwestycji pochłonie 240 mln euro.
Inwestor zamierza ukończyć dworzec kolejowy w maju 2012 roku, podziemny dworzec autobusowy w lipcu, a centrum handlowe ma zacząć działać w 2013 roku. Realizacja całej inwestycji pochłonie 240 mln euro. Projekt przebudowy katowickiego dworca został opracowany wspólnie z firmą SUD Architectes. Natomiast architekci z bytomskiej firmy Medusa Group stworzyli projekt wnętrz Galerii.

Wyłącznym agentem przy komercjalizacji Galerii Katowickiej jest firma Cushman & Wakefield. Obecnie obiekt jest skomercjalizowany na poziomie ponad 60 procent. Osobą odpowiedzialną za kontakt z najemcami jest Anna Hofman. [email protected]

W galerii znajdzie się m.in. supermarket oraz sklep z artykułami RTV i AGD oraz głównie sklepy z odzieżą i obuwiem najpopularniejszych polskich i zagranicznych marek, akcesoriami, biżuterią, wyposażeniem wnętrz oraz kosmetykami. Firmy, które już wynajęły powierzchnię handlową w powstającym kompleksie komunikacyjno-handlowo-biznesowym to m.in.: Starbucks, który otworzy trzy lokale ( w tym jeden w hali dworca kolejowego, który stanowi integralną część obiektu), Matras z dwoma księgarniami, Tchibo, biuro podróży Tui, salon z odzieżą sportową i sprzętem kempingowym 4F, sklep Hubiz, 1 Minute, Relay, Kolporter, Pasmanteria, Vip Collection, Minewine.pl, Owocowy Raj, Fotojoker, Travel Club Lufthansa. Z kolei restauracje Bacówka, Subway, KFC i Burger King wzmocnią food court przyszłego centrum.

Generalnym wykonawca projektu jest firma Strabag.

Neinver to jedna z czołowych firm działających na europejskim rynku nieruchomości. Spółka jest inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości. Działalność firmy obejmuje komercjalizację, zarządzanie i marketing centrów outlet, centrów i parków handlowych, a także parków biurowych i magazynowych. Aktualnie Neinver prowadzi działalność w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Polsce, Francji i Portugalii. W Polsce firma działa od 2000 roku.