W 2012 r. w Europie może powstać 6,4 mln mkw. powierzchni handlowej

18 kwietnia 2012 otwarte zostało największe w regionie lubuskim centrum handlowo – rozrywkowe NoVa Park. Inwestycja w Gorzowie Wielkopolskim została zrealizowana w ramach partnerstwa joint venture irlandzkiej grupy kapitałowej Caelum Development oraz węgierskiego dewelopera Futureal.

NoVa Park to inwestycja komercyjna obejmująca swoim zasięgiem cały region lubuski. W centrum na powierzchni 32.4 tys. mkw. znajduje się oferta markowych sklepów, takich jak chociażby: H&M, C&A, KappAhl, KFC, Cubus, Lavard, Bijou Brigitte, Media Expert, czy Pure Fitness. Do dyspozycji centrum oddano także parking na 910 samochodów.

– Jest dla nas wielką satysfakcją, że mieszkańcy regionu mają dostęp do największych marek handlowych. Od początku byliśmy przekonani o sile tego projektu i nie mamy wątpliwości, iż będzie on komercyjnym sukcesem. Cieszymy się, że właśnie tą inwestycją debiutujemy na polskim rynku – mówi Gabor Futo – założyciel i CEO grupy Futureal.

Centrum NoVa Park jest zlokalizowane przy bulwarze Warty. Inwestycja bezpośrednio przyczynia się do modernizacji tej części miasta i odświeżenia wizerunku Zawarcia. Dodatkowo, dzięki realizacji centrum NoVa Park, powstało około 1000 nowych miejsc pracy. To, jak i obecność wielu silnych marek i doskonała funkcjonalność projektu, wzmocni pozycję Gorzowa Wielkopolskiego nie tylko jako zakupowej stolicy regionu.

– Nova Park to ogromny impuls dla Gorzowa i całego regionu. W tym dynamicznie rozwijającym się mieście istniała potrzeba nowoczesnej powierzchni handlowej, wprowadzającej mieszkańców w nowy wymiar zakupów. Cieszymy się, że finalizując tę inwestycję jeszcze bardziej wiążemy się z Gorzowem, którego czujemy się częścią i w którego potencjał głęboko wierzymy – mówi David Sharkey, założyciel grupy Caelum Development.

Centrum powstało w ciągu 17 miesięcy. Przy jego budowie pracowało ponad 1300 osób,
w tym wiele gorzowskich firm. – Ten niezwykły projekt to przykład perfekcyjnego zarządzania i koordynacji prac budowlanych. Budowa tak imponującego przedsięwzięcia w ciągu niespełna 17 miesięcy należy uznać za wynik doskonały. Szczególne ukłony należą się generalnemu wykonawcy centrum – konsorcjum Warbud SA oraz Mercury Engineering – wybitnym profesjonalistom w swojej branży – dodaje Gabor Futo.

Jak podkreśla David Sharkey, realizacja tak znaczącego projektu nie byłaby możliwa bez współpracy ze strony władz miejskich: – Jesteśmy ogromnie wdzięczni władzom Gorzowa, których wkład w tę inwestycję jest nieoceniony. Współpraca pomiędzy ratuszem a grupą Caelum od wielu lat układa się pomyślnie. Pragnę wyrazić satysfakcję z kolejnego etapu tej niezmiernie owocnej współpracy.
Na mocy porozumienia z inwestorami, za zarządzanie obiektem odpowiedzialna jest firma Apsys Management. Dzięki podpisaniu umowy na obsługę Nova Parka spółka powiększyła swoje portfolio zarządcze o 15. już obiekt handlowy, pierwszy z województwa lubuskiego. – Wygrana w przetargu jest konsekwencją realizacji naszej strategii rozwoju na najbliższe lata, a także wieloletniego i bardzo bogatego doświadczenia zarządczego jakie posiadamy. Apsys jest jedną z pierwszych firm na polskim rynku, które już kilkanaście lat temu zaoferowały usługi wszechstronnej obsługi galerii handlowych – mówi Fabrice Bansay, prezes Apsys Polska.

Za obsługę public relations będzie odpowiedzialna agencja Orchidea PR.

Caelum Development to irlandzka grupa kapitałowa z siedzibą główną w Warszawie, utworzona w 2002 roku przez grupę prywatnych irlandzkich inwestorów z ponad 10 – letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości. Caelum operuje na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce a także na terenie Rumunii. W portfolio inwestycji Caelum znajdują się m.in.: Galeria Askana (Gorzów Wielkopolski), Galeria Młyńska (Racibórz), Wratislavia Center (Wrocław), Galeria Wisła (Płock). Największym realizowanym przez zespół Caelum Development projektem jest wielofunkcyjny kompleks handlowo – rozrywkowy ParkLake Plaza w Bukareszcie, Rumunii (o powierzchni całkowitej 67 tys. mkw.).

Futureal jest węgierskim deweloperem i inwestorem z siedzibą w Budapeszcie. Jest jednym z liderów wśród deweloperów Europy Środkowo-Wschodniej. Futureal jest firmą rodzinną z wyjątkowym zespołem ponad 100 specjalistów działających na rynku nieruchomości. Prowadzi działalność deweloperską w zakresie obiektów handlowych, biurowych, mieszkalnych i użytku mieszanego z projektami w Węgrzech, Rumunii i Polsce. Wartość obecnie realizowanych przez grupę inwestycji przekracza 1,6 miliarda euro, a składa się na nie ponad 6 tys. mieszkań i apartamentów oraz ponad 500 tys. mkw. powierzchni handlowej. Sztandarowym projektem Futureal jest Corvin Promenade w Budapeszcie na Węgrzech, największy rewitalizowany projekt urbanistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej.

Apsys, będący globalnym operatorem, inwestorem, deweloperem, agentem ds. najmu, menadżerem projektu oraz zarządcą nieruchomości realizuje budżety eksploatacyjne na poziomie ponad 120 milionów zł rocznie. Spółka posiada wiodącą pozycję w Polsce w zakresie zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Dba, aby zarządzane przez nią obiekty spełniały najwyższe wymogi efektywności energetycznej oraz ekologicznej. W tym celu wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczno-organizacyjne uwzględniające potrzeby najemców, pracowników i klientów. Apsys jako pionier certyfikacji zrównoważonego budownictwa posiada rozległe i unikatowe know-how w zarządzaniu centrami handlowymi, które może udostępnić każdemu właścicielowi dla każdego projektu w celu podniesienia jego wartości i obniżenia kosztów utrzymania. Firma Apsys istnieje w Polsce od 1997 roku. Obecnie zarządza 14 centrami handlowymi w 11 miastach i prowadzi prace nad budową poznańskiego projektu – centrum handlowego Łacina.