Wizualizacja Galerii Dębiec

Zakończono proces certyfikacji BREEAM dla Futura Park Kraków. To pierwszy obiekt handlowy w Polsce, który uzyskał końcowy certyfikat z oceną bardzo dobrą. Krakowski kompleks jest także pierwszym w kraju obiektem handlowym, który najpierw otrzymał certyfikat BREEAM na etapie projektu, a po oddaniu do użytku przeszedł procedurę weryfikacyjną.

W dwuetapowym procesie certyfikacji najnowsza inwestycja spółki Neinver Polska była oceniana
w 10 kategoriach – zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, zagospodarowanie przestrzeni i ekologia, zanieczyszczenie oraz innowacyjność. Przyznany certyfikat potwierdza, że Futura Park Kraków sprostał wymogom BREEAM we wszystkich wymienionych kategoriach na poziomie bardzo dobrym.

Spełniając warunki zrównoważonego budownictwa BREEAM, obiekt stał się przykładem pionierskich rozwiązań ekologicznych zastosowanych na dużą skalę w nowo budowanym obiekcie handlowym. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych systemów eksploatacji, budynek jest przyjazny dla środowiska. Zastosowano w nim m.in. energooszczędne windy i ruchome schody, wymienniki ciepła pozwalające na odzyskiwanie energii z powietrza oraz czujniki światła dziennego.

– Strategia Neinver zakłada budowę nowych obiektów handlowych w zgodzie ze standardami zrównoważonego budownictwa. Podobnie jak w przypadku Futura Park Kraków, również przy kolejnych inwestycjach, będziemy stosowali innowacyjne, energooszczędne technologie, pozwalające na maksymalne ograniczenie wpływu na środowisko naturalne – mówi Rafał Elżanowski, dyrektor ds. inwestycji Neinver Polska.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to jedna z najbardziej popularnych metod oceny proekologicznych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Aby móc przystąpić do procesu certyfikacji i uzyskać końcowy certyfikat, niezbędne jest spełnienie licznych warunków, dotyczących redukcji negatywnego wpływu na środowisko, począwszy od fazy projektowania obiektu, poprzez jego budowę, aż po metody zarządzania w trakcie jego eksploatacji. W proces certyfikacji Futura Park Karków zaangażowana była konsultingowo-inżynieryjna firma Tebodin Polska, zarządzająca realizacją całej inwestycji.

– Każde zadanie inwestycyjne ma na celu zaspokojenie bieżących potrzeb. W przypadku tej inwestycji ważne było również zachowanie potencjału rozwojowego przyszłych pokoleń, co jest główną ideą zrównoważonego budownictwa. Odpowiednie rozwiązania techniczne i materiałowe, poszanowanie środowiska i zasobów naturalnych, przyjazne kształtowanie miejsca pracy i odpoczynku, jest równie ważne, jak samo uświadamianie i promowane „proekologicznych” zachowań. Niewątpliwie zdobyte przy tej okazji doświadczenie i wiedza związana z dobrymi praktykami wg. BREEAM, pozwoli na wykorzystanie ich przy realizacji kolejnych inwestycji i szersze spojrzenie na proces inwestycyjny” – powiedział Adam Kamiński, BREEAM International Asesor.

Futura Park Kraków to autorski koncept Neinver Polska, który w jednym budynku łączy funkcje parku handlowego z centrum outlet Factory. W nowoczesnym kompleksie handlowym na łącznej powierzchni 44 tys. mkw., znajduje się ponad 140 punktów handlowo-usługowych, polskich i międzynarodowych marek. Kompleks składa się z dwóch niezależnych, uzupełniających się formatów – centrum wyprzedażowego ze strefą mody oraz strefy wygodnych zakupów w parku handlowym. Działający od października 2011 roku obiekt został zaprojektowany i wybudowany w sposób wykorzystujący naturalną rzeźbę terenu. Bryłę budynku wkomponowano we wzniesienie terenu, co pozwoliło na rozmieszczenie obu formatów handlowych na dwóch piętrach. Zastosowanie takiej konstrukcji umożliwia jednoczesny dostęp do każdej kondygnacji z poziomu parkingu, liczącego 1400 miejsc dla samochodów. Dzięki lokalizacji przy autostradowej obwodnicy Krakowa, centrum wyprzedażowe z parkiem handlowym obejmuje swoim zasięgiem nie tylko mieszkańców Krakowa i okolic, ale cały region, liczący ponad 3 mln potencjalnych klientów. W pierwszych dwóch tygodniach od otwarcia, obiekt odwiedziło 260 tys. klientów.

W 2012 roku Futura Park Kraków został uhonorowany prestiżową nagrodą „Park handlowy roku” w konkursie CEE Retail Real Estate Awards.

Neinver działa na europejskim rynku nieruchomości. Spółka jest inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości. Pposiada doświadczenie w najważniejszych sektorach branży nieruchomości, obecnie działa w sześciu krajach: w Hiszpanii, Niemczech , we Włoszech, Polsce, Francji i Portugalii.
Pod marką Factory, inwestor wprowadził koncepcję centrum outlet do Hiszpanii i Polski. Firma jest także drugim co do wielkości operatorem centrów outlet w Europie. W 2009 roku Neinver skonsolidował swoje centra outlet w Portugalii, Niemczech i Włoszech, wprowadzając nową markę „The Style Outlets”.

Neinver zarządza „IRUS European Retail Property Fund”, który jest jednym z największych prywatnych paneuropejskich funduszy na rynku nieruchomości.

Neinver Asset Management Polska odpowiada za kompleksowe zarządzanie, w ramach którego realizuje usługi związane z bieżącym utrzymaniem i marketingiem obiektów. Firma koncentruje się na podejmowaniu działań zmierzających do regularnego wzrostu wartości nieruchomości. Obecnie Neinver Asset Management Polska zarządza nieruchomościami o łącznej powierzchni najmu 158 500 mkw. W portfolio firmy znajdują się centra outlet: Factory Warszawa, Factory Wrocław, Factory Poznań, Factory Kraków, parki handlowe Futura we Wrocławiu i Krakowie, oraz poznańskie centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta.