Marek Łebek, PR & Marketing Manager sieci sklepów Smyk

Do 15 maja 2012 budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na użytkowanie. Jest to pierwszy etap inwestycji Poznań City Center. 17 kwietnia inwestor – węgierska spółka TriGranit Development Corporation zgłosiła obiekt do odbioru w Sanepidzie oraz w Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z procedurą, dwa tygodnie później tj. w ostatnich dniach kwietnia będzie można wystąpić do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o wydanie z zgody na dopuszczenie budynku do użytku.

– Jeżeli nie będzie poważnych zastrzeżeń inspektorów i służb, nowy dworzec będzie mógł bezpiecznie i w komfortowych warunkach przyjąć pierwszych pasażerów na przełomie maja i czerwca, a więc tuż przed Euro 2012. Formalne przekazanie budynku właścicielowi – spółce PKP SA nastąpi 27 maja 2012. Jeszcze przed Euro 2012 zaplanowano oficjalną uroczystość otwarcia dworca Poznań Główny – poinformował Przemysław Terlecki reprezentujący spółkę TriGranit

Obecnie na terenie inwestycji trwają prace wykończeniowe, głównie w części sanitarnej, przy układaniu płytek, montowane są drzwi, okna, trwa malowanie stalowych elementów konstrukcji, nad peronami montowana jest warstwa izolacyjna betonowych stropów, które zostaną pokryte tynkiem natryskowym. Na placu przy budowie dworca pracuje ok. 600 osób.

Gotowe są już kasy biletowe, które czekają na umeblowanie i podłączenie komputerów. Już drugi tydzień swoje pomieszczenia dostosowują do swych potrzeb pierwsi najemcy, między innymi kafejki Starbucks, Costa oraz Rossmann. Na czas Euro 2012 obsługą pasażerów będzie zajmował się nowy, a także obecny, stary dworzec PKP, który w najbliższym czasie, za pieniądze inwestora przejdzie drobny lifting.

Równolegle z budową dworca trwają prace przy budowie nowego terminala autobusowego PKS na 19 stanowisk, centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center. Są już gotowe fundamenty pod dworzec PKS, w ziemi zakopano potężny zbiornik retencyjny, który zostanie podłączony do nowego kolektora budowanego wspólnie ze spółką Aquanet. Na terenie Wolnych Torów dobiegają końca prace związane z wyburzeniem budynków pod planowany, nowy układ komunikacyjno drogowy. Zakończenie drugiego etapu inwestycji – dworzec autobusowy, drogi, parking rowerowy, trzypoziomowy parking na 1500 aut, galeria handlowa- zaplanowano na IV kwartał 2013 roku.