Dekada Olsztyn

Browar Kościerski, będący jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków Kościerzyny (woj. pomorskie) od dawna czekał na remont. Przez długie lata, nie było to możliwe ze względu na koszt związany z renowacją obiektu i brak inwestorów chętnych podjęcia się takiego wyzwania. Dzięki podpisanej ostatnio umowie na finansowanie prac rewitalizacyjnych przez Bank Ochrony Środowiska
i Stary Browar Kościerzyna sp. z o.o. – jak deklaruje inwestor- w przyszłym roku centrum zostanie oddane do użytku. 

Jarosław Ogórkiewicz, prezes i właściel spółki Stary Browar Kościerzyna ma nadzieję, że obiekt stanie się jedną z atrakcji turystycznych. -Wierzę, że Stary Browar Kościerzyna będzie obiektem potrzebnym miastu, jego mieszkańcom, jak i całemu regionowi. Naszą misją jest przekształcenie historycznych zabudowań przemysłowych w tętniący życiem ośródek biznesu i kultury. Polska zaczyna być słynna w Europie z pietyzmu, jakim otacza stare obiekty industrialne.

Liczący ponad 6 tys. mkw. obiekt będzie trzypoziomowym centrum handlowo-gastronomicznym, w którym mieścić się będzie m.in. Kościerskie Muzeum Browarnictwa, plac zabaw dla najmłodszych, hotel, przestrzeń koncertowo-wystawiennicza a także pomieszczenia biurowe. Inwestor, spółka Stary Browar Kościerzyna odrestaurowuje jedyny zachowany budynek dawnego Browaru Kościerskiego tzw. Słodownię, która będzie stanowiła zintegrowany element całego centrum. To tu zamontowana zostanie instalacja browarnicza, dzięki czemu powstanie zabytkowa degustatornia piwa w trzech gatunkach, warzonego na miejscu. Zabytkowy charakter obiektu podkreśli Muzeum Browarnictwa, w którym będzie można podziwiać m.in. cześć odkrytych w trakcie prac znalezisk archeologicznych. Dodatkową atrakcję stanowić będą przeszklenia w ścianach i posadzkach w pomieszczeniach piwnicznych, eksponujące fragmenty zachowanych fundamentów.

Prace przygotowawcze, w tym prace archeologiczne i konserwatorskie, a także zbieranie niezbędnych dokumentów trwają już od 2010 roku. Dawny budynek browaru musiał zostać częściowo rozebrany, jednak, jak zapewnia inwestor, każda jego cegła została starannie odłożona, aby powtórnie użyć jej podczas rekonstrukcji. Głównym wykonawcą budowy jest kościerska firma budowlana Stanisław Repiński. Harmonogram prac przewiduje oddanie budynku do użytkowania do końca marca 2013 roku.

Projekt rewitalizacji Starego Browaru i przystosowanie go do funkcji komercyjnych zakłada utworzenie w wyremontowanym zabytku m.in. powierzchni handlowo-usługowej. Obiekt będzie miał ponad 6 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Do dyspozycji najemców zostanie oddanych około 20 lokali o powierzchniach od 30 do 200 mkw. Ofertę centrum stanowić będą sklepy (przewaga sklepów odzieżowych), w tym outletów. W obiekcie znajdzie się też specjalna część gastronomiczna, która będzie się składać ze stylowego Pub’u z własnym browarem, restauracji, sali bankietowej oraz pizzerii. Inwestor przygotuje także parking podziemny dla gości centrum oraz wybuduje dodatkowy parking zewnętrzny nieopodal centrum na ok. 50 aut zgodnie z porozumieniem podpisanym z Urzędem Gminy.

Inwestorem jest Stary Browar Kościerzyna sp. z o.o. Wartość inwestycji to 24,7 mln zł. Pożyczka na preferencyjnych warunkach ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (w ramach Inicjatywy JESSICA) wyniesie 7,6 mln zł, a kredyt inwestycyjny z Banku Ochrony Środowiska SA – 9,1 mln zł.