Ranking Opineo 2011/2012 ma pokazać poziom i jakość polskiego handlu internetowego. W kolejnej, piątej już jego edycji, e-sklepy oceniano w trzech kategoriach: mega-sklepy, sklepy średniej wielkości oraz młode wilki.

Do grona mega-sklepów zaliczone zostały podmioty, które wyróżniają się rozpoznawalną marką, posiadają minimum 8 tys. opinii w serwisie opineo.pl oraz charakteryzują się dużym zasięgiem działania. Po raz kolejny zwyciężył sklep internetowy electro.pl. Kolejne miejsca przypadły sklepom morele.net oraz redcoon.pl.

W dwóch pozostałych kategoriach, czyli sklepy średniej wielkości (minimum 2000 opinii, duży/średni zasięg, specjalizacja) oraz młode wilki (minimum 300 opinii, średni zasięg działania, specjalizacja), sprzedawcy podzieleni zostali ze względu na specjalizacje: komputery, fotografia oraz  RTV i AGD.

W rankingu sklepów średniej wielkości w kategorii komputery zwyciężył sklep monsterpl.pl. Za nim znalazły się adresy drukuj24.pl i 2bis.pl. W kategorii fotografia pierwsze miejsce zajął 2bis.pl, a kolejne oleole.pl i portone.pl. W kategorii RTV i AGD wygrał sklep internetowy north.pl a drugie i trzecie miejsce kolejno zajęły hihawa.pl i 2bis.pl. 

W rankingu sklepów młode wilki, w kategorii komputery zwyciężył sklep x-kom.pl. Na drugim miejscu znalazł się sklep tuszmarket.pl, a na trzecim saturion.pl. W kategorii fotografia pierwsze miejsce zajął x-kom.pl, a kolejne saturion.pl ifotoplanet.pl. Z kolei w kategorii RTV najlepszy okazał się ponownie sklep x-kom.pl, za nim satrurion.pl, potem sonusmobile.pl. W kategorii AGD pierwsze miejsca kolejno zajęły sklepy internetowe saturion.pl, cafesilesia.pl i agdmedia.pl. 

W najnowszej edycji raportu znalazły się też sklepy specjalistyczne, podzielone na kategorie: dla dzieci, w której wygrał Fajneceny.pl, zdrowie i uroda gdzie zwyciężył perfumesco.pl, motoryzacja – oponeo.pl, odzież i obuwie – rockmetalshop.pl, artykuły medyczne – szkla.pl, zegarki i biżuteria – demus.pl, żywność – krainaherbatyty.pl, dom i wnętrze – pomocnicykuchenni.pl, książki – selkar.pl, sport – sportclub.com.pl oraz artykuły zoologiczne – krakvet.pl,

Raport sporządzony został przez opineo.pl, skąpiec.pl oraz BIG Informonitor.