Salon JOOP w Galerii Mokotów

– Spółka Echo Investment SA w 2011 roku osiągnęła przychody w wysokości prawie 407 mln zł, a zysk netto wyniósł 176 mln zł – mówi Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment. Całkowita wartość aktywów spółki wyniosła na koniec grudnia 2011 roku blisko 5,4 mld zł, a poziom kapitału własnego osiągnął 2,1 mld zł, co oznacza wzrost na przestrzeni roku o ponad 189 mln zł. Na koniec 2011 roku spółka posiadała blisko 561 mln zł środków pieniężnych.

– Główny wpływ na wysokość zysku miały wyniki uzyskane ze sprzedaży warszawskiego biurowca Park Postępu oraz projektów handlowych w Bełchatowie i Pabianicach. Nie bez znaczenia były także bardzo dobre wyniki wynajmu powierzchni komercyjnych w nowych i zrealizowanych wcześniej projektach, a także aktualizacja wartości godziwej posiadanych przez Echo Investment projektów. Przychody osiągnięte w 2011 roku wskazują na stabilność i systematyczny wzrost wartości posiadanego portfela nieruchomości. Nasze portfolio w dalszym ciągu podlega procesowi optymalizacji: sprzedajemy projekty dojrzale, rozpoczynamy nowe i rozbudowujemy obecnie istniejące. To proces, który będziemy kontynuować w kolejnych latach – mówi Piotr Gromniak.

– W roku 2011 umocniliśmy swoja pozycje na rynku poprzez zakończenie naszej największej realizacji – Galerii Echo w Kielcach. Inwestycja ta została doceniona na międzynarodowych targach nieruchomości MAPIC we francuskim Cannes zwyciężając w kategorii „Best enlarged retail development”. Zakończyliśmy tez kilka projektów mieszkaniowych i biurowych, w tym prestiżową inwestycje apartamentową Klimt House na warszawskim Mokotowie. Kontynuowaliśmy również nabywanie atrakcyjnych nieruchomości gruntowych celem zapewnienia spółce możliwości dalszego rozwoju.

– Na rok 2012 zaplanowaliśmy kilka nowych projektów, we wszystkich sektorach naszej działalności, co – zgodnie z przyjęta strategia rozwoju – pozwoli nam realizować nasz główny cel, jakim jest zapewnienie stabilnego i długofalowego wzrostu wartości firmy. Realizacja projektów deweloperskich przeznaczonych na sprzedaż (mieszkania i hotele) i stale powiększanie portfela projektów inwestycyjnych (biur i centrów handlowych przeznaczonych na wynajem) to nasze podstawowe i niezmienne priorytety. W nadchodzących latach ważne będą realizacje kolejnych projektów komercyjnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zwiększanie ich skali oraz jakości oferowanych powierzchni. Echo Investment zamierza nadal aktywnie działać na rynku nieruchomości mieszkaniowych i zwiększać poziom przychodów osiąganych w tym sektorze.

– Z pewnością rok 2012 przyniesie nam szereg nowych wyzwań. Gwarancja powodzenia jest fakt, ze Echo Investment to firma o silnej, stabilnej i wiodącej pozycji rynkowej, mocnej i rozpoznawalnej marce, dysponująca szerokim, wciąż doskonalonym zapleczem. Stale wzmacnianie tych wartości, pozwala nam się rozwijać w konkurencyjnym otoczeniu, niezależnie od wahań koniunktury – dodał Piotr Gromniak

Echo Investment SA to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych i handlowo-rozrywkowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Firma zrealizowała ponad 90 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni ponad 800 tys. mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.