Empik Media & Fashion

W ramach ogłoszonego 13 marca 2012 wezwania, Eastbridge Group i Penta Investments zamierzają odkupić od mniejszościowych akcjonariuszy akcje spółki NFI Empik Media & Fashion. 8 maja 2012 jest ostatnim dniem przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji w ramach wezwania, bowiem o godzinie 17 mija jego termin.

– Od zeszłego tygodnia obserwujemy, że najprawdopodobniej jeden podmiot intensywnie skupuje akcje EM&F i próbuje stworzyć wrażenie, że jest dla mniejszościowych akcjonariuszy alternatywą dla trwającego wezwania- twierdzi Maciej Dyjas, prezes Eastbridge Group. – Nic bardziej mylnego- podkreśla prezes Dyjas- podmiot ten już skupił około 8 proc. akcji spółki, a ustawa o ofercie publicznej pozwala mu na skupienie maksymalnie 10 proc. w ciągu 60 dni. De facto – obecnie podmiot ten może zaoferować reszcie mniejszościowych akcjonariuszy wykup już jedynie około 2 proc. akcji – czyli nie ma oferty dla pozostałych dwudziestu kilku procent akcjonariuszy. Tymczasem- zaznacza prezes Eastbridge Group- oferta Penta-Eastbridge w wezwaniu daje możliwość wyjścia wszystkim akcjonariuszom mniejszościowym w godziwej cenie, co potwierdzają opinie kolejnych analityków rynku.

-Zważywszy, że podmiot skupujący akcje EM&F może już kupić bardzo ograniczoną ilość akcji, a jednocześnie Eastbridge i Penta podwyższyły cenę oraz rozważają obniżenie progu minimalnej liczby akcji w wezwaniu, a jednocześnie wielu inwestorów w rozmowach indywidualnych wyraziło wolę odpowiedzi na wezwanie – oferta ma duże szanse dojścia do skutku -podsumowuje Maciej Dyjas.

Eastbridge, prywatny fundusz inwestycyjny z siedzibą w Luxemburgu, działający na rynku dóbr konsumenckich oraz nieruchomości komercyjnych w USA, Belgii, Luxemburgu, Polsce, Niemczech, Rosji i na Ukrainie, który posiada 60 proc. akcji spółki NFI Empik Media & Fashion SA oraz Penta Investments grupa inwestycyjna działająca w sektorze private equity i nieruchomości w krajach Europy Środkowej, podwyższyły cenę za akcję w ramach wezwania na zakup akcji EM&F ogłoszonego 13 marca 2012.

8 maja Eastbridge i Penta ustaliły i podały ostateczną cenę, jaką będą płaciły za nabycie akcji EM&F objętych zapisami złożonymi w wezwaniu, podwyższając ją z 10,38 zł do 10,45 zł za jedną akcję.  Okres przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji w ramach wezwania kończy się 8 maja o godz. 17.00. Termin ten jest definitywny i nie będzie mógł być przedłużony- podkreślają przedstawicielie funduszy.

Przepisy polskiego prawa- przypominają dalej  w komunikacie-  regulujące wezwania nie pozwalają już ani na wydłużenie terminu trwania zapisów w ramach wezwania ani na kolejną zmianą ceny oferowanej w Wezwaniu. Zgodnie z prawem- cenę w wezwaniu można korygować nie częściej niż co 5 dni roboczych. W związku z powyższym cena 10,45 zł jest ostateczna i nie może zostać zmieniona.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Penta i Eastbridge, oba fundusze rozważają nabycie akcji EM&F w wezwaniu pomimo nie osiągnięcia  minimalnej liczby akcji EM&F objętych zapisami, dającej Eastbridge i Penta łącznie co najmniej 80 proc. akcji EM&F, o ile liczba akcji EM&F objęta zapisami złożonymi w wezwaniu umożliwi Eastbridge i Penta sprawowanie kontroli nad EM&F na zadowalającym poziomie.

Na poczatkku 2012 roku  sieć sprzedaży EM&F liczyła 751 punktów o łącznej powierzchni przekraczajacej 318 tys. mkw.W jej skład wchodza salony takich marek jak: Empik, Smyk, Esprit, a takze GAP, Aldo, River Island, Wallis, Mexx, Peacocks oraz New Look.