Salon marki Adidas

W 2012 roku łączna wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce, powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2011 roku- ocenia CBRE, firma doradcza działająca na tym rynku. Prognoza oparta jest na liczbie zawieranych transakcji inwestycyjnych, których wartość w pierwszym kwartale wyniosła 250 milionów euro, oraz na liczbie nowych zapytań skierowanych do CBRE.
 
– Poprawa infrastruktury w Polsce, w tym nowe obwodnice, autostrady, modernizacja szlaków kolejowych oraz nowa linia metra w Warszawie stymulują wzrost rynku nieruchomości poprzez tworzenie nowych lokalizacji uznawanych za atrakcyjne przez deweloperów. Dotyczy to wszystkich segmentów rynku: biur, powierzchni handlowych oraz magazynowych. Optymizmem napawają kluczowe wskaźniki polskiej gospodarki, w tym imponujący wzrost PKB, wysoki poziom produkcji przemysłowej, silny eksport oraz dynamiczny wzrost konsumpcji. Największym zmartwieniem polskiej gospodarki w 2012 r. są zawirowania na rynkach strefy euro, dodatkowo podsycane przez kłopoty budżetowe wielu państw Unii Europejskiej- podkreśla Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Na warszawskim rynku nieruchomości handlowych dominuje popyt – w pierwszym kw. 2012 r. wolne powierzchnie stanowiły zaledwie 0.8 proc. łącznych zasobów. CBRE przewiduje, że bardzo ograniczona w stosunku do istniejącego popytu ilość nowych inwestycji w latach 2012-2013 doprowadzi w przyszłości do dalszego rozchwiania stołecznego rynku, co skutkować będzie kolejnymi wzrostami stawek czynszów powierzchni handlowych, i to nie tylko w najlepszych centrach.

Wśród niewielu realizowanych obecnie inwestycji w nowe powierzchnie handlowe w stolicy znajdują się m.in. Galeria Miejska Plac Unii, gdzie w 2013 r. oddanych do użytku zostanie 15,3 tys. mkw. powierzchni najmu. 60 proc. tej powierzchni jest już wynajęte. W I kwartele 2012 roku rozpoczęła się budowa trzech kolejnych obiektów, których zakończenie planowane jest na 2013 r. – są to Auchan Łomianki (33,6 tys. mkw.), Factory Annopol (14 tys.  mkw.) oraz Galeria Brwinowska (10 tys. mkw.).

Stawki czynszu za powierzchnie handlowe w Warszawie są najwyższe w Polsce – w najlepszych lokalizacjach wynoszą 75 – 90 euro/mkw./miesiąc, a średnio w stolicy 30 – 45/ euro/mkw./miesiąc. Niedobór wolnej powierzchni handlowej w Warszawie powoduje wzrost cen. W miastach regionalnych, takich jak Katowice, Łódź, Poznań czy Gdańsk sytuacja wygląda inaczej. Tam wolna powierzchnia handlowa dostępna jest od ręki, a stawki czynszu w najlepszych lokalizacjach wynoszą 30 – 50 euro/mkw./miesiąc.