Duka posiada 30 salonów w Polsce

Najwięcej niezagospodarowanych jeszcze handlowo miejsc w Polsce to m.in. miejscowości liczące poniżej 100 tys. mieszkańców, wynika z analizy przeprowadzonej dla redakcji Retailnet.pl przez Jones Lang LaSalle.

– Takie miasta jak np. Chełm, Tomaszów Mazowiecki, Stalowa Wola, Mielec, Ełk, Inowrocław, Ostrołęka czy Zawiercie ewidentnie czekają na swoje pierwsze nowoczesne galerie handlowe. Większość z tych miast ma już w planach kilka projektów handlowych przewidzianych do realizacji na najbliższe 2-4 lata. Niewątpliwie projekty te odegrają kluczową rolę w kształtowaniu zwyczajów zakupowych ich mieszkańców – twierdzi Agnieszka Tarajko-Bąk, analityk rynku powierzchni handlowych w Jones Lang LaSalle.

W Chełmie, drugim po Lublinie najliczniejszym mieście województwa lubelskiego, kluczową zmianę na rynku ma przynieść inwestycja lokalnego dewelopera Galeria Chełmska. Z uwagi na swoją lokalizację przy głównej obwodnicy miasta ma ona pełnić funkcję centrum regionalnego.

– Atrakcyjną działką po dawnej fabryce Mazovia w Tomaszowie Mazowieckim interesował się kiedyś Parkridge. Z kolei PKS Stalowa Wola (woj. podkarpackie) poszukuje inwestora do budowy niewielkiej galerii handlowej na terenie dworca przy ul. Okulickiego. W 60-tysięcznym Mielcu firma Kullar Gobi chce postawić Galerię Aviator przy ul. Powstańców Warszawy. Trwają procedury administracyjne związane z budową Galerii Solnej przy ul. Wojska Polskiego w Inowrocławiu – stolicy Kujaw Zachodnich. Z kolei przy ul. Toruńskiej w Inowrocławiu do budowy parku handlowego z Obi szykuje się Claudio Investments. Central Development przymierza się do  budowy Galerii Zawiercie w Zawierciu z hipermarketem Tesco Extra przy ul. Wojska Polskiego i planowanej zachodniej obwodnicy miasta. Natomiast innym terenem w Zawierciu (Fabryka Opakowań Blaszanych przy ul. Leśnej) interesowało się kilku deweloperów, w tym m.in. Rank Progress  – wymienia Agnieszka Tarajko-Bąk.

Miastami z potencjałem mającymi poniżej 100 tys. mieszkańców, zdaniem analityków Jones Lang LaSalle są także Ełk i Ostrołęka.