Centrum handlowe Maxima w Parnawie w Etonii

W lutym 2012 roku litewska spółka Maxima Grupe UAB przejęła sieć sklepów Aldik, do której należy 21 placówek oraz  piekarnia i hala cukiernicza. Supermarkety Aldik zajmują łączną powierzchnię 25 tys. mkw. Aldik Nova sp. z o.o., która zarządza siecią supermarketów w województwach lubelskim i podkarpackim została założona w 1991 roku. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest 700 pracowników.

Mindaugas Bagdonavičius, dyrektor generalny Maxima Grupe UAB twierdzi, że sieć handlowa Aldik została nabyta przez grupę w ramach realizacji strategicznego kierunku rozwoju firmy za granicą. Spółka chce tym samym poznać polski rynek detaliczny. Dyrektor generalny zapowiedział też, że strategiczne kierunki działalności w 2012 roku pozostają takie same, czyli grupa planuje dalszy umiarkowany rozwój za granicą.

Maxima to największa litewska grupa kapitałowa i największy pracodawca w krajach bałtyckich. Za granicą działa w: Estonii, Bułgarii i na Łotwie, a od teraz także w Polsce. W skład holdingu wchodzi 485 centrów handlowych działających pod markami: Maxima X (małe supermarkety blisko domu), Maxima XX (supermarktey na przedmieściach miast od 12 do 30 tys. mieszkańców), Maxima XXX (hipermarkety w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców), T-Market, T-Market Express oraz Aldik.

Maxima Grupe posiada na Litwie 220 obiektów handlowych. Na Łotwie jest ich 136, w Estonii 66, a w Bułgarii 42. W przedsiębiorstwach należących do grupy pracuje ponad 28 tys. osób. Maxima działa we wszystkich najważniejszych segmentach rynku handlu spożywczego. Grupa prowadzi supermarkety, hipermarkety, małe sklepy osiedlowe, a także hale Cash&Carry. Spółka na Litwie posiada trzy hipermarkety budowlano Ermitazas.

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Gide Loyrette Nouel doradzało Maxima Grupe przy transakcji przejęcia sieci supermarketów Aldik. Za proces negocjacyjny ze strony Gide Loyrette Nouel odpowiedzialny był mecenas Sergiusz Kielian – radca prawny w Departamencie Fuzji i Przejęć.

Sieć Aldik należy do spółki Aldik Nova sp z o.o. Jej właścielem jest Milagre Investments Limited.