Stanisław Bogacki, prezes zarządu Solar Company SA

Firma odzieżowa Solar Company SA, wypracowała w I kwartale 2012 roku przychody na poziomie blisko 39,6 mln zł, czyli o 5,4 proc. wyższe niż w I kwartale 2011 roku. EBITDA wyniosła w I kwartale tego roku blisko 10,7 mln zł, co oznacza wzrost o 17,1 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast zysk netto wyniósł ponad 7,7 mln zł, czyli był o 32,6 proc. wyższy niż w I kwartale 2011 roku.

– Pierwszy kwartał tego roku był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Wypracowaliśmy dobre wyniki finansowe. Ponadto w tym czasie przeprowadziliśmy także ofertę publiczną i od 19 kwietnia jesteśmy spółką notowaną na GPW, co było ważnym elementem w naszych długofalowych planach rozwoju. Obecnie pracujemy nad realizacją kolejnych elementów naszej strategii rozwoju, o których będziemy rynek informować na bieżąco – powiedział Stanisław Bogacki, prezes zarządu Solar Company SA.

Działalność Grupy charakteryzuje się sezonowością popytu, marży i sprzedaży. Wynika to ze specyfiki branży odzieżowej, uzależnionej od aktualnych trendów mody i panujących warunków pogodowych. W branży odzieżowej nasilenie popytu i zwiększenie sprzedaży następuje zwykle w okresie zmian pór roku, co jest połączone z wprowadzaniem do sklepów nowych kolekcji. Dlatego też marże realizowane w danym sezonie (marzec-maj i wrzesień-listopad) są znacząco wyższe niż w okresie wyprzedaży (lipiec-sierpień oraz styczeń-luty). Natomiast przychody ze sprzedaży najczęściej są najwyższe w IV kwartale, a najniższe w I kwartale roku.

Spółka Solar Company działa od 1989 roku. Firma jest właścicielem marki Solar skierowanej do kobiet. Grupa rozwija sieć sprzedaży zarówno w Polsce jak i za granicą. Obecnie sieć ma łącznie 234 placówki. W Polsce pod szyldem marki działa 196 punktów handlowych, w tym 72 sklepów własnych, osiem sklepów franczyzowych oraz 116 sklepów partnerskich. Średnia powierzchnia sklepu to ok 129 mkw. Marka posiada także swoje sklepy w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Rosji, na Ukrainie oraz na Słowacji, Litwie i Białorusi.